KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdechovský: Jsme suverénní demokratická země, nemusíme se ptát Číny, zda smíme přivítat delegaci z T
Zpět

Zdechovský: Jsme suverénní demokratická země, nemusíme se ptát Číny, zda smíme přivítat delegaci z Tchaj-wanu

Přidáno 26. 10. 2021
Ilustrační foto
epochtimes.cz

Do České republiky o víkendu přiletěla tchajwanská delegace složená ze tří ministrů, jejich náměstků a zhruba padesáti předních podnikatelů. Jde o největší obchodní návštěvu v ČR v historii obou zemí. Co si o spolupráci s Tchaj-wanem myslí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). 

Jak hodnotíte návštěvu samotnou?
Považuji posilování obchodních, ekonomických a přátelských vztahů s Tchaj-wanem za velmi důležité. Nesmíme zapomínat, jak nám Tchaj-wan v době pandemie pomohl. České republice poslal desítky nedostatkových ventilátorů, desítky tisíc roušek a také linky na výrobu roušek. Jak se říká, v nouzi poznáš přítele. Proto je namístě je náležitě přivítat. Máme se od nich co učit. Co se týče zvládnutí pandemie, patří mezi premianty.

Jak hodnotíte tlak Komunistické strany Číny na Českou republiku, kvůli jejím přátelským vztahům s Tchaj-wanem?
Tlaky se dají očekávat. Čína se tak chová ke všem zemím, které se snaží chovat přátelsky k Tchaj-wanu. Důležité je necouvnout a stát si pevně za svým. Jsme suverénní demokratická země, která se nemusí ptát na svolení Číny, jestli může přivítat delegaci z demokratického Tchaj-wanu. Prezident Zeman, který patří mezi příznivce Číny, je v současnosti hospitalizován a já nevidím nikoho, kdo by místo něj podporoval tlaky Číny vůči tomuto asijskému ostrovu.

Více zde. 

kategorie Z médií