KOMENTÁŘ | Paní Marii je přes osmdesát let. Žije sama, manžel jí zemřel před lety. Ve čtyři ráno jí zvoní telefon, představí se nějaký lékař a řekne jí, že její vnučka zavinila nehodu. Je na ARO, nemůže mluvit. Pokud paní Marie nepošle okamžitě peníze, vnučka půjde jako viník nehody do vězení. Když zaplatí, vyřeší se to mimosoudně a vnučka bude volná.
Bohužel to není scénář k novému thrilleru, ale šmejdská praktika, která útočí na seniory. Legenda o tíživé situaci vnoučete totiž zabírá velice dobře. Senioři se o své blízké bojí, hovor se odehraje v noci, babička je zmatená a peníze zajistí. Druhou variantou, kterou podvodníci používají, je, že se rovnou vydávají za rodinného příslušníka, nejčastěji vnuka.
Jak upozorňují policisté, rozhovor častokrát začíná slovy: „Ahoj babi/dědo, hádej, kdo volá.“ Zaskočený senior vysloví jméno vnuka/vnučky a už se roztáčí kolotoč, na jehož konci je senior chudší o desítky tisíc korun. Policisté tento způsob pojmenovali legendou VNUK.
Okradený senior mnohdy přijde o veškeré své finanční prostředky, zažívá existenční problémy, zdravotní a psychické dopady z prožitého traumatu. Následky mnohdy bývají fatální, upozornila ve své předvánoční zprávě policie.
Více zde.