KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdechovský: Američtí novináři se mě ptali, zda ještě máme nezávislé soudy. Oligarchie je problém
Zpět

Zdechovský: Američtí novináři se mě ptali, zda ještě máme nezávislé soudy. Oligarchie je problém

Přidáno 10. 2. 2020
Ilustrační foto
Forum24.cz

Europoslanec Tomáš Zdechovský vysvětlil v rozhovoru pro deník FORUM 24, jak probíhá příprava kontrolní mise Evropského parlamentu, která přijede do České republiky na konci února. Podle něj různé skupiny tlačí na to, aby se misi podařilo ovlivnit či znevěrohodnit. Na pravou míru uvedl také tvrzení českých médií, že všechny dotace pro Agrofert jsou v pořádku a nebude proplacen jen jediný projekt.

Z českých médií může nyní čtenář získat dojem, že Evropská komise všechny problémy kolem střetu zájmů Andreji Babišovi odpustila a nic se neřeší. Jak to je doopravdy?

Kdyby Evropská komise všechno proplácela, pan Babiš by nemusel odcházet z Úřadu vlády při projednávání bodu, zda má Ministerstvo zemědělství podávat žalobu na Evropskou komisi u Evropského soudu, protože by všechno bylo proplaceno a nic by se nedělo.

Čeho se tedy týká sdělení, že budou proplaceny všechny projekty kromě jediného, jak to uvedli čeští úředníci po jednání v Bruselu?

To byly projekty spadající do období před schválením nového nařízení Evropské unie o střetu zájmů ze srpna 2018. To znamená, že do té doby auditoři procházeli ty projekty a u jednoho nalezli takové chyby, že podle nich není možné jej proplatit. U ostatních došli k závěru, že sice by mohlo dojít ke střetu zájmů, nicméně ten nebyl definován tak, jak je tomu dnes, tudíž je z formálního hlediska možné ty projekty proplatit.

Zmínil jste českou žalobu na Evropskou komisi. O problémech Andreje Babiše píší i zahraniční média. Jakou má vlastně vzhledem k tomu všemu Česká republika pozici v Evropské unii?

Když se bavím s britskými médii, vypadá to tak, že v České republice vládne velmi nekompetentní člověk spojený s komunistickou tajnou policií. Jeho hlavním důvodem pro vstup do politiky je i podle nich fakt, že chtěl ochránit své vlastní zájmy. Víceméně díky tomu, jakým způsobem zázračně zbohatl, ovládá velkou část médií. Stručně řečeno – o České republice se mluví v souvislosti s oligarchy. To není příliš dobrá vizitka.

Měl jsem v Evropském parlamentu na návštěvě novináře z USA a ti zmiňovali Českou republiku a oligarchické struktury, což je problém. Ptali se mě, zda ještě nebyl rozpuštěn parlament, nebo na to, jakým způsobem jsou jmenováni státní zástupci či soudci, jestli jsou ještě nezávislí. To není dobrá pozice. Když člověk hovoří s investory napříč světem, je jasné, že to, co se v České republice v posledních letech děje, dává signál, že pověst země, která bojovala za demokracii a snažila se hájit lidská práva i v dalších státech, se ztrácí. Zmíním ještě diskuzi s kubánskými disidenty. Ti se mě během půl hodiny začali ptát na Andreje Babiše a na jeho komunistickou minulost.

Více zde.

kategorie Z médií