KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Závidět lidem, kteří prchají před válkou vstupenku do zoo, je divné, říká poslanec Heller (KDU-ČSL)
Zpět

Závidět lidem, kteří prchají před válkou vstupenku do zoo, je divné, říká poslanec Heller (KDU-ČSL)

Přidáno 28. 3. 2022
Ilustrační foto
Události 24/7

Jedna z největších humanitárních katastrof od 2. světové války. Tak vidí teror a hrůzy rozpoutané Vladimirem Putinem místopředseda Výboru pro bezpečnost, poslanec a cestovatel Šimon Heller (KDU-ČSL).

Bude příliv uprchlíků z Ukrajiny znamenat nápor na naši bezpečnost? Bylo by podle Vás třeba minimálně dočasně posílit například policisty v terénu apod.?
Aktuálně do ČR přicházejí statisíce uprchlíků, kteří utíkají před válkou rozpoutanou diktátoremVladimirem Putinem. Vzhledem k tomu bude samozřejmě nutné navýšit rozpočet ministerstva vnitra, obrany i zdravotnictví. V rámci zajištění bezpečnosti bude třeba posílit Policii ČR, ale například i tajné služby.

Vy jste i cestovatel. Viděl jste už někdy takové hrůzy, jaké nám poskytují například televizní záběry z Ukrajiny?
Osobně jsem byl například na linii doteku mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Faktem je, že to, co se nyní odehrává na Ukrajině, je jedna z největších humanitárních katastrof od 2. světové války. Například podle počtu uprchlíků Evropa nic vzdáleně podobného od roku 1945 nezažila.

Někteří lidé tvrdí, že válka na Ukrajině neexistuje a všechno je to jen hra Ruska a Západu. Co si o nich myslíte?
Je to klasická ruská taktika formou dezinformací. Rusko se dlouhodobě tímto způsobem snaží oslabit západní demokratické státy. Pokud někdo prokazatelně lže, je třeba se k tomu umět postavit. V tomto případě bylo například zcela správné vypnout dezinformační weby. Na druhou stranu, ruská hybridní válka vůči západním státům je dlouhodobá a promyšlená. My můžeme klidně upravit zákony, ale primární je, že lidé musejí vnímat, že je tady nepřátelská země, která se nás snaží ovlivňovat.

Více zde. 

kategorie Z médií