KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zatím jsme dohromady nabili mobil, říká o spolupráci s TOP 09 a Starosty šéf lidovců
Zpět

Zatím jsme dohromady nabili mobil, říká o spolupráci s TOP 09 a Starosty šéf lidovců

Přidáno 8. 11. 2019
Ilustrační foto
Deník N

Proti vládnímu populismu živenému penězi z ekonomického boomu se bojuje těžko, říká o současných nízkých preferencích KDU-ČSL její předseda Marek Výborný. V rozhovoru pro Deník N také přiznává, že zvažuje své setrvání na postu šéfa s ohledem na tragickou událost v rodině, která ho postihla.

Před zvolením jste říkal, že lidovce chcete dostat k preferencím sedm až deset procent. Tak proč se to pořád nedaří?

Je tam celá řada faktorů, nerad bych všechno svaloval na celkovou politickou situaci. Svůj podíl viny na tom máme i my. Snažím se vyburcovat členskou základnu KDU-ČSL, máme spoustu šikovných a úspěšných starostů v obcích a městech. Na druhou stranu vláda využívá ekonomický boom, má relativně solidní zdroje pro plnění svých mnohdy jednoznačně populistických slibů, a proti tomu se bojuje velmi těžko. Preference nám porostou, ale je to běh na dlouhou trať.

Podle posledního průzkumu si hnutí ANO dokonce polepšilo, minimálně si svou pozici drží. Voliči zjevně nikoho jiného než Babišovo hnutí nechtějí.

Nesrovnával bych realitu listopadu 2019 a situaci v roce 2021. Vůbec nevíme, co bude. Mohou nastat turbulence v ekonomice, vláda může příští rok zjistit, že nebude mít dostatek finančních zdrojů na pokrytí všech svých slibů, které voličům dala.

Čekáte tedy, až vládě dojdou peníze?

Nečekám, ale neměli bychom být zbytečně nervózní, že se nám teď hned nedaří dostat preference KDU-ČSL o čtyři pět procentních bodů výš. Ani jsem to nečekal.

Po svém zvolení jste řekl, že jste vyhrál díky nové energii a síle a chcete věci dělat líp. Co tedy děláte jinak?

Nechci to porovnávat se svým předchůdcem. Na řadu věcí, které dělal Pavel Bělobrádek, jsme navázali. Za důležitý považuji kontakt s veřejností. Musíme jít mezi lidi. S naší vizí objíždíme republiku. V srpnu jsme představili petici za ústavní ochranu vody a půdy.

Více zde.

kategorie Z médií