KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zastupitelé Zlínského kraje znovu těsně schválili stavbu zlínské nemocnice
Zpět

Zastupitelé Zlínského kraje znovu těsně schválili stavbu zlínské nemocnice

Přidáno 5. 5. 2020
Ilustrační foto
ČTK, aktualne.cz

Zastupitelé Zlínského kraje v pondělí opět těsně schválili stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Pro projekt za předpokládaných osm miliard korun zvedlo ruku 23 zastupitelů z 42 přítomných. Stejným počtem hlasů jej nechali projít už loni v prosinci.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který stavbu nemocnice prosazuje, tehdy bod nečekaně navrhl na konci programu zasedání zastupitelstva. Ministerstvo vnitra později vyzvalo kraj, aby krajské zastupitelstvo znovu věc projednalo kvůli možnému porušení zákona o krajích.

Pro schválení byla potřeba jednoduchá většina všech zvolených zastupitelů, tedy nejméně 23 hlasů. Tolik zastupitelů hlasovalo pro nemocnici rovněž v prosinci, ovšem z tehdejších 38 přítomných. Pro novou nemocnici byli dnes stejně jako v prosinci zástupci KDU-ČSL, STAN, SPD, dva zastupitelé z ODS a jeden z ČSSD. Proti bylo hnutí ANO, komunisté, sociální demokraté a Svobodní a Soukromníci. Proti bylo dnes 18 zastupitelů, jeden se zdržel hlasování.

Koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. V opozici jsou ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD.

Podle Čunka by nemocnice měla stát osm miliard korun, kraj na ni našetří čtyři miliardy, z toho dvě miliardy již má, na tři miliardy si vezme úvěr a miliardu bude investovat zlínská nemocnice do vybavení. Podle hejtmana již nemocnice nakoupila přístroje za asi 300 milionů korun, z nichž velká část bude použita v nové nemocnici. Další peníze nemocnice získá prodejem budov v současném areálu.

Vítěz soutěže na projekt by měl být znám do několika týdnů, řekl hejtman Jiří Čunek. Do soutěže se přihlásily dvě firmy, projekt by měl stát podle zastupitelů asi 350 milionů korun.

"Firma by měla být vybrána do několika týdnů. Kvůli epidemii se soutěžící nemohli dobrat některých dokumentů, které museli mít ze státních úřadů, takže jsme jim dali čas, všem stejný, nikdo nebyl diskriminován," uvedl hejtman. Již dříve Čunek řekl, že se přihlásily dva české subjekty, jeden z nich má vazbu na švédské království. Vedoucí krajského odboru investic Libor Pecháček na zastupitelstvu uvedl, že jde o sdružení více společností, v konsorciu je vždy jeden zahraniční účastník.

Více zde.

kategorie Z médií