KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Žádná panika. Pokusím se, aby stornovanou zakázku klavírů koupil Tchaj-wan, říká pro EZ Zdechovský
Zpět

Žádná panika. Pokusím se, aby stornovanou zakázku klavírů koupil Tchaj-wan, říká pro EZ Zdechovský

Přidáno 6. 9. 2020
Ilustrační foto
EuroZprávy.cz

ROZHOVOR – Nepropadá panice. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský si zachovává nadhled i po zveřejnění informace, podle níž komunistická Čína stornovala více než pětimilionovou zakázku přednímu evropskému výrobci klavírů a pianin Petrof Hradec Králové. Jedná se zřejmě o reakci na návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu, který velmoc považuje za vzbouřeneckou provincii. „Jsem přesvědčený, že se jedná jen o politickou hru. Čína nyní bude na nás ze všech stran dělat bu bu bu, ale brzy vše skončí a hra nebude mít dlouhého trvání,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Její osud mu není lhostejný, zvláště když se její podíl na čínském trhu pohybuje kolem 35 procent odbytu. Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský sice nezmatkuje, ale okamžitě se jako královéhradecký patriot rozhodl místní firmě Petrof, která je považována za naprostou špičku ve výrobě klavírů a pianin, pomoci. „Nyní je nutné, aby politici maximálně spojili své síly a zkusili ony klavíry a piana, které byly připraveny k exportu do Číny, udat na evropském nebo západním trhu,“ plánuje jeden z nejmocnějších Čechů v Bruselu.

Lidovecký místopředseda Tomáš Zdechovský nechává okamžitě zprávu o stopnuté zakázce přeložit do angličtiny a hodlá ji zaslat i na Tchaj-wan, kde má nyní po Vystrčilově misi Česká republika velmi dobrý zvuk. „Je tedy možné, že hudební nástroje si odebere a koupí právě Tchaj-wan. Jsem optimista a věřím, že vše dobře dopadne, aby se firma nedostala do ekonomických problémů. Udělám pro to maximum,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz člen kontrolního a rozpočtového výboru v Evropském parlamentu, kde je členem frakce Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů).

Expert na krizový management chce tuzemským společnostem pomoci, aby mohli své zboží dostat na jiný než čínský trh. „Naše firmy nemohou být na něm závislé a trnout hrůzou, zda rozzlobíme Číňana anebo ne,“ míní. Přesto se Zdechovský domnívá, že vše je i z pohledu asijské velmoce složitější a nestopne s námi veškerý obchod. „Kvůli jedné návštěvě na Tchaj-wanu se nezhroutí kompletně veškerý český byznys s ní. Vždyť Čína s Tchaj-wanem vesele obchoduje. A víte, kdo je největším partnerem Tchaj-wanu? Právě Čína,“ uklidňuje Zdechovský české podnikatele.

Celý rozhovor naleznete zde.

kategorie Z médií