KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Z Ukrajiny přicházejí hlavně ženy a děti. Zdravotní systém to zvládne, tvrdí Phillipp z KDU-ČSL
Zpět

Z Ukrajiny přicházejí hlavně ženy a děti. Zdravotní systém to zvládne, tvrdí Phillipp z KDU-ČSL

Přidáno 5. 5. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Málokterý vládní návrh provázela tak dlouhá sněmovní rozprava jako ten o snížení plateb na státní pojištěnce. Ministerstvo financí očekává usporu 14 miliard. „Vláda si nechce půjčovat peníze, za které by musela platit úroky. Rezervy na účtech pojišťoven jsou dostatečné,“ vysvětluje místopředseda zdravotního výboru Tom Phillipp (KDU-ČSL).

Phillipp zdůrazňuje, že za ukrajinské běžence bude stát platit jen do doby, dokud se nezapojí ekonomicky a nezačnou pracovat. „Teď se blížíme k 15 procentům těch, kteří se zaměstnali a přestávají být v uvozovkách zátěží pro stát a budou přinášet nejenom ekonomické posílení v tom smyslu, že tu budou pracovat. Ale budou posilovat i systém zdravotního pojištění,“ říká Phillip, lékař, místopředseda KDU-ČSL, sněmovního zdravotnického výboru a předseda správní rady VZP.

Phillipp dále zdůrazňuje, že do Česka přicházejí mladé ženy s dětmi. Pojišťovny mají stratifikovány náklady po jednotlivých věkových kategoriích. A na kategorii třeba od 20 do 30 let jsou průměrné náklady na jednoho pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny kolem 12 tisíc za rok, vysvětluje. „Stát zaplatí zhruba 20 tisíc za každého našeho hosta z Ukrajiny nebo jakéhokoli státního pojištěnce. Seniorů z Ukrajiny je naprosté minimum, gros jsou děti a mladé ženy. Náklady s nimi spojené, pokud budou průměrné jako třeba na českého pojištěnce, budou tedy podstatně nižší než to, kolik tam platí stát. Pojišťovna to má spočítané. Systém to jednoznačně zvládne bez jakýchkoli zaškobrtnutí,“ vysvětluje místopředseda zdravotního výboru.

Více zde. 

kategorie Z médií