KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vyjádřili jsme jasný nesouhlas. Snaha podepsat nákup BVP v době voleb je naprostým selháním, říká po
Zpět

Vyjádřili jsme jasný nesouhlas. Snaha podepsat nákup BVP v době voleb je naprostým selháním, říká poslanec Bartošek

Přidáno 19. 3. 2021
Ilustrační foto
Security magazín

Během včerejší schůze Výboru pro obranu zazněla zcela zásadní úvaha na téma budoucnosti akvizice pásových bojových vozidel pěchoty. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) potvrdil obavu vyjádřenou poslancem Janem Bartoškem (KDU-ČSL), že pokud nebude Ministerstvu obrany do konce března vráceno pět miliard korun, které vláda drží na žádost komunistů ve své rozpočtové rezervě, bude ohrožen nákup BVP, resp. bude nutné začít s celým projektem od začátku. A není to ani zdaleka jediným rizikem, které hrozí z dalšího průběhu této akvizice. Výbor pro obranu odmítl ministerstvem představený harmonogram její finalizace, který poslanec Bartošek označuje za hazard s obranyschopností státu.

Jan Bartošek nám poskytl na téma akvizice BVP rozhovor:

Považujete za riziko, že ministerstvo naplánovalo možný podpis smlouvy právě na období, kdy bude panovat „politické bezvládí“?

Za nebezpečné to jistě považuji. Je to další problém této vlády, která sama sebe zahnala do rohu. Neustále se budu opakovat ale stojím si za tím, že bezpečnost a obrana naší země momentálně není vládní priorita a podle toho k tomu pan premiér a jeho kabinet přistupuje. Mluvíme zde o největší zakázce na vojenskou techniku a tak by k tomu také mělo být přistupováno. Je naprosto nepochopitelné, že taková zakázka se má stvrzovat v posledních dnech stávající vlády. Manažersky je toto naprosté selhání a opět vidíme, že vláda odborníků nefunguje.

Klíčovou roli v rámci zakázky má sehrát VOP CZ. Tato firma je přitom již řadu let v ekonomické ztrátě. Myslíte, že zde je riziko, že by si skrz zakázku na BVP tento podnik dotoval svůj ostatní provoz a zakázku na BVP to mohlo prodražit?

Zde nechci predikovat jak bude toto spojení fungovat. Věřím, že se udělá maximum pro to aby zapojení VOP CZ problematické nebylo. V tomto volebním období stále ještě máme cesty jak se k odpovědím dostat a to cestou výboru případně přímo na plénu Poslanecké sněmovny. Zakázky, které se v dnešní době chystají beru jako naprosto klíčové pro budoucnost naší armády a bezpečnost České republiky, proto se budu o tyto věci i nadále podrobně zajímat a budu chtít slyšet jasné odpovědi na sporné záležitosti.

Více zde.

kategorie Z médií