KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Výborný: Sním o silné a sebevědomé KDU-ČSL. Spolupráce stran vázne na personálních otázkách
Zpět

Výborný: Sním o silné a sebevědomé KDU-ČSL. Spolupráce stran vázne na personálních otázkách

Přidáno 28. 1. 2020
Ilustrační foto
Forum24.cz

Díky Marku Výbornému, který opustil vedení KDU-ČSL z rodinných důvodů v minulých měsících zlidovělo heslo „Táta je víc než předseda“. Minulý víkend si strana zvolila nové předsednictvo v čele s Marianem Jurečkou. Dosluhující šéf  poskytl deníku FORUM 24 rozhovor o problémech mezi stranami i blížících se krajských a senátních volbách.

Jak byste zhodnotil těch několik měsíců v čele KDU-ČSL?
Je to velmi krátká doba na nějaké hodnocení, ale na druhou stranu za námi zůstává velký kus práce. První tři měsíce jsme se museli soustředit na evropské volby, kde jsme dokázali urvat dva mandáty. Jsem velmi rád, že zůstáváme pevnou součástí Evropské lidové strany. A zbytek času jsme věnovali vnitrostranické diskuzi, jejímž výsledkem je Lidovecká vize pro Česko, která vznikla i na základě dat sociologického průzkumu. Naším hlavním cílem jsou rodiče, které nenecháme na holičkách. Skutečně musí právě oni být tou skupinou, která se s námi vždy ztotožní a bude vědět, že lidovci jsou ti, kteří bojují ze jejich zájmy a potřeby.

Dokument jste komentoval slovy, že nejde o výsledek debaty marketérů či toho, o čem sníte, když spíte, s tím, že by toho moc nebylo. O čem tedy sníte, když jste vzhůru?
(smích) Sním o silné a sebevědomé KDU-ČSL, která bude součástí změny v České republice. Jsem přesvědčen, že tímto směrem by se měly ubírat i naše úvahy. Když jsem říkal, že mají lidé po krk koblih, tak si skutečně myslím, že tu musí být síla, která danou část voličů bude reprezentovat. Nepodléhejme tomu, že jsou tu karty rozdány na věky věků. Nejsou! A my musíme dělat všechno pro to, abychom té změny dosáhli. A na jaké platformě to bude, je věc, o které bychom měli nyní diskutovat. I proto jsou pro mě teď důležité krajské a senátní volby, po kterých se musíme nějakým způsobem rozhodnout. Pro mě jsou na stole všechny varianty.

Přemýšlel jste během vedení strany již o tom, jak by mohla vypadat případná předvolební spolupráce? Náznaky byly zmiňovány už minulý víkend na kongresu ODS…
Mluvili jsme o tom s Petrem Fialou opakovaně a oba jsme se shodli na tom, že se musíme pokusit nejdříve hledat synergii v blížících se krajských a senátních volbách. Můžeme sice diskutovat o tom, co je a není možné, ale to klíčové se musí odehrát až po krajských volbách. Měli bychom přitom udělat maximum pro změnu volebního zákona. I když jsem skeptický u změny přepočtu hlasů na mandáty, tak podstatně méně v otázce potřebného kvora pro koalici, kde si myslím, že bychom mohli napříč parlamentními stranami najít konsenzuálnější podporu. Chci nabídnout novému předsedovi i svoje angažmá během jednání na půdě Sněmovny. Jsem připraven do měsíce svolat kulatý stůl zástupců všech politických stran, abychom si řekli, co je a není přijatelné a co se můžeme pokusit dotáhnout do konce volebního období.

Celý rozhovor zde.

kategorie Z médií