Podvýbor pro exekuce, insolvence a oddlužení jednal o tzv. Lex COVID-19, jehož součástí jsou mj. změny v oblasti oddlužení. K čemu jste dospěli?
Jednání bylo poměrně klíčové, protože ten zákon ve stavu nouze včera projednala vláda, v pondělí odpoledne se jím bude zabývat ústavně právní výbor a my jsme chtěli využít právě tu platformu podvýboru k nějaké hlubší debatě o jednotlivých opatřeních. Musím říct, že naprostá většina toho, co přišlo z ministerstva spravedlnosti, se setkalo s pochopením.
Celý ten návrh zákona má tři části. První se týká různých lhůt, které samozřejmě v této mimořádné situaci je potřeba prodloužit, tam nebyly žádné připomínky. Druhá část se týká insolvenčního práva a já vítám, že na tom pracovala kromě ministerstva spravedlnosti celá řada dalších odborníků z terénu, ať už to jsou soudci insolvenčních úseků, nebo insolvenční správci. My jsme v zásadě ani k této části neměli nějakých zásadních připomínek. Vedla se debata o jediné věci a ta se týkala toho, že návrh ministerstva prolamuje onu hranici 30 procent splaceného dluhu i u těch insolvencí, které se dotýkají nebo kde dluh vznikl před nabytím účinnosti současné novely insolvenčního zákona (dle poslední novely insolvenčního zákona platné od 1. 6. 2019 již není podmínkou úspěšného oddlužení splacení min. 30 procent dlužné částky, pozn. red.).
Takže zrušení hranice 30 procent se bude týkat všech starých oddlužení?
Ministerstvo spravedlnosti to napsalo tak, že se to bude týkat pouze těch dlužníků, kteří budou nějakým způsobem postiženi aktuální situací okolo koronavirové krize. Je zde samozřejmě otázka, zda to opatření má platit pouze pro tuto mimořádnou situaci, nebo en bloc pro všechny. Nicméně v zásadě jsme asi se shodli na tom, že tak, jak je to ministerstvem navrženo, to může být příští týden podpořeno.
Více zde.