KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Volební zákon schválil i Senát, korespondenční volba padla
Zpět

Volební zákon schválil i Senát, korespondenční volba padla

Přidáno 30. 4. 2021
Ilustrační foto
Právo

Česko má znovu volební pravidla, za jakých půjdou voliči v říjnu k urnám vybírat poslance. Senátoři včera po několikahodinové diskusi schválili nový volební zákon, který by už neměl tolik upřednostňovat velké strany na úkor malých. Zbývá jen podpis prezidenta.

Senátoři se včera přeli kvůli tomu, že zákon znovu neobsahuje možnost korespondenční volby ze zahraničí. I když pro poštovní volbu je většina senátorů, nakonec ale zvítězil názor, že není radno pět měsíců před volbami ještě více destabilizovat politickou situaci, protože distanční volbu odmítají poslanci.

Zákon podpořilo 54 ze 75 přítomných senátorů. Pro vrácení zákona Sněmovně, aby do ní zapracovala hlasování poštou, byli hlavně senátoři z klubu Starostů.

Senátor Marek Hilšer upozornil na to, že je paradoxní, že vládní strany ve Sněmovně korespondenční volbu nechtějí, i když ji slíbily v programovém prohlášení vlády. „Místo toho, abychom my nějak věc řešili, tolerujeme farizejství a pokrytectví české vlády,“ řekl Hilšer. Mandáty nerozdělí šéfové, ale automat.

Senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL) naopak varovala před tím, aby si trvali vzdorovitě na svém. Lidé by podle ní nepochopili, kdyby senátoři situaci komplikovali neschválením důležitého zákona.
„Na jednu stranu jako opozice požadujeme rozpuštění Sněmovny, demisi vlády. Ale ve Sněmovně to vře, ve společnosti to vře. Lidé jsou i kvůli covidu znejistěni a chtějí stabilitu – a tu očekávají od Senátu,“ apelovala na kolegy.

Více zde.

kategorie Z médií