KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vojtěchovo „červené tlačítko“ dráždí opozici. Chce, aby ministrova mimořádná opatření mohla Sněmovna
Zpět

Vojtěchovo „červené tlačítko“ dráždí opozici. Chce, aby ministrova mimořádná opatření mohla Sněmovna zrušit

Přidáno 17. 5. 2020
Ilustrační foto
Deník N

Poslanci by mohli zrušit některá mimořádná opatření, která by ministr zdravotnictví vydával podle chystaného dočasného zákona k boji s epidemií covid-19. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu, který k tomu vládnímu předložil lidovecký poslanec Marek Výborný. Podle něj je nutné, aby vláda byla i nadále pod kontrolou Parlamentu. Podporu má od části opozice.

Pozměňovací návrh k dočasnému zákonu pro boj s epidemií, který dává ministru zdravotnictví možnost omezit či zakázat konkrétní činnosti a služby či využít armádu, podal Výborný tento týden. Ve stručném návrhu uvádí, že v případě mimořádných opatření týkajících se omezování provozů, obchodů, služeb a školní výuky „může Poslanecká sněmovna tato opatření svým usnesením zrušit, a to nejpozději do deseti dnů od jejich nařízení ministerstvem“.

Kromě toho Výborný navrhuje, aby každé takové opatření ministerstva mohlo platit maximálně třicet dní. Jeho prodloužení by podléhalo schválení dolní komory.

„V okamžiku, kdy bude ministr zdravotnictví činit opatření obecné povahy s plošným dopadem na celou Českou republiku a všechny občany, je nutné, aby tam bylo nejen usnesení vlády, ale aby byla naplněna i kontrolní funkce Parlamentu, moci zákonodárné vůči vládě jako celku i jednotlivým ministrům. A proto tam naším pozměňovacím návrhem dáváme i parlamentní kontrolu,“ řekl Výborný Deníku N.

„Parlament by mohl do deseti dnů nařízení ministerstva zrušit. Je to legitimní a v souladu s ústavou. Základní demokratické principy fungování musí být zajištěny v čase řádném i mimořádném,“ vysvětluje svůj návrh bývalý předseda KDU-ČSL.

Stopku od Sněmovny navrhuje v případě šesti opatření. Kontrolu poslanců chce pro body a) až f), které se týkají plošných omezení nebo zákazů vůči nezdravotnickým zařízením, službám a provozům včetně škol.

Ta zbylá se podle Výborného týkají například chodu sociálních zařízení či zásobování nemocnic a ministr už dnes k takovému omezení může přistoupit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Naopak pokud jde například o omezení podnikání, to už podle Výborného zasahuje do základních práv a svobod člověka.

Celý článek zde.

kategorie Z médií