KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vojenská základna USA u Ostravy nebo Přerova? Jurečka (KDU-ČSL): Výhodou Mošnova je zázemí
Zpět

Vojenská základna USA u Ostravy nebo Přerova? Jurečka (KDU-ČSL): Výhodou Mošnova je zázemí

Přidáno 19. 4. 2022
Ilustrační foto
deník.cz

Výroky místopředsedy vlády a lidoveckého ministra práce sociálních věcí Mariana Jurečky o tom, že by v případě nutnosti posílení obrany Česka a vzniku základny NATO v zemi připadala v úvahu letiště v Bochoři a Mošnově, rozvířily emotivní diskusi - jak mezi politiky, tak i obyčejnými lidmi. Ať už budou výsledky jednání na téma základny NATO v Česku jakékoliv, je šéf lidovců Jurečka přesvědčen, že letiště v Mošnově je v daleko lepší pozici z hlediska využití než to v Bochoři, protože je tam už dnes zázemí, které poskytuje servis a opravu letadel. Navíc je plně využito.

Čekal jste, že se kvůli vašim výrokům v pořadu Partie CNN Prima News rozvíří taková debata? Překvapily vás reakce opozičních politiků, ale i některých kolegů z vlády?
Přiznám se, že z reakcí, které dostávám já, je to zhruba půl na půl. Jedna část lidí s umístěním základny NATO v Česku souhlasí, druhá je vyloženě proti. Ta jednání ještě ani nezačala a není to na pořadu dne, ale když jsem byl dotázán, kde by tyto lokality mohly být, tak jsem zmínil Bochoř a Mošnov, protože jsou to letiště, která dříve sloužila vojenskému účelu a dnes už neslouží. A je zde potřebná infrastruktura, která by znovu pro tyto účely sloužit mohla. To je celé.

Letecká základna byla konkrétně v Bochoři na Přerovsku dlouhá desetiletí. Kvůli úsporám ale politici bývalých garnitur rozhodli o přesunu zdejší vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou, což v roce 2013 znamenalo de facto konec vojenského života v Přerově. Jaké výhody má podle vás bochořské letiště? A co hraje do karet tomu v Ostravě-Mošnově?
Je těžké srovnávat, každá ze zmíněných lokalit má svá pro a proti. Bochořské letiště je o něco dál od hranic, je více ve vnitrozemí a bude mít v případě dobudování dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem velmi dobrou dopravní dostupnost, a to jak silniční, tak železniční. To jsou tedy výhody z hlediska umístění a provázanosti s infrastrukturou.

Letiště v Mošnově je v daleko lepší pozici z hlediska využití než to v Bochoři, protože je tam už dnes zázemí, které poskytuje servis a opravu letadel. Navíc je plně využito. Samozřejmě, že z hlediska kapacity, která by byla pro přistávání letadel, je v nevýhodě, protože je tam velký provoz. Ale to je na jinou debatu. Já bych byl rád, abychom dokázali řešit problém, který máme v Přerově, a jaký by mohlo mít využití zdejšího letiště přínos. A o tom se budu chtít bavit i na vládě.

Více zde. 

kategorie Z médií