KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Voda v domově důchodců i v obýváku. Poslanec Výborný skoro nespal, s povodní bojovaly i děti
Zpět

Voda v domově důchodců i v obýváku. Poslanec Výborný skoro nespal, s povodní bojovaly i děti

Přidáno 16. 6. 2020
Ilustrační foto
Blesk.cz

Část domova pro seniory, ale i garáže a obýváky lidí v Heřmanově Městci zůstaly po nedělní průtrži mračen pod vodou. Vytopeným sousedům pomáhal s velkou vodou i poslanec a někdejší předseda lidovců Marek Výborný. Celé neštěstí je pro něj o to víc emotivní, že z Heřmanova Městce pochází a je tady i zastupitel. Do půlnoci pomáhaly vymetat vodu i jeho děti. Velká voda zasáhla i domov důchodců, kde jsou teď bez elektřiny.

„V té ulici, co my bydlíme, už to čtyři domy vyplavilo. Takže jsme s dětmi i dalšími lidmi tady do půlnoci zachraňovali jeden dům, kde kdybysme to furt permanentně nevymetali, tu vodu, tak by to ten dům propláchlo celý komplet,“ popsal Blesk Zprávám poslanec Marek Výborný, který v městečku žije se svými třemi dětmi.

Domovu seniorů voda zalila kuchyň i kotelnu

Voda ve městě zaplavila i přízemní část Domova pro seniory hlavního města Prahy a několik domů a firemních prostor. Státní silnice na Čáslav je stále uzavřena.

„Do patra se voda nedostala, ale dostala se do sklepů, máme zatopenou celou kotelnu. V kuchyni byl přes metr vody, jinde také, tam už je teď jen bahno,“ řekla ředitelka Domova pro seniory Klára Husáková. Několik klientů musel domov přestěhovat do prvního patra. V objektu bývalého zámku nejde elektřina, neteče teplá voda, nefunguje prádelna a kuchyně, zatopen byl rytířský sál. Jaké škody voda způsobila, zatím není jasné.

„Ten zámek byl v přízemí celý pod vodou,“ potvrdil Výborný a dodal: „Kolem toho potoka to pak bylo dalších x domů, nedokážu to ani odhadnout, dvacet, třicet.“ Na samotném zámku, kde je domov důchodců, budou podle Výborného výrazné škody.

Boj s vodou pokračoval od brzkého pondělního rána. „Hasiči tady odčerpávají sklepy, které jsou úplně plné. A bude se uklízet, no. Vynášet mokré dřevo ze sklepů a další věci, co byly zaplavené,“ popsal poslanec Výborný s tím, že hasičů je na místě hodně, a tak se vodu zřejmě podaří vyčerpat. „Integrovaný záchranný systém tady funguje bezvadně,“ dodal s tím, že zasedal i povodňový štáb.

Dcera poslance pomáhala místo školy

Výborný kvůli záplavám rušil svůj pracovní program. „Měl jsem být na agrární komoře v Chrudimi a pak u jedné starostky tady,“ přiznal poslanec s tím, že vše zrušil.

Do pomoci sousedům se zapojily i Výborného děti. O dvě dívky – Amálku a Míšu – a chlapce Vendelína se nyní po náhlém úmrtí manželky stará vdovec sám. „Tu nejstarší dceru jsem omluvil ve škole. Měla dneska nastupovat po těch čtyřech měsících a makáme tady, no. Je potřeba pomoct,“ dodal.

Celý článek zde.

 

 

 

kategorie Z médií