KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vládní i lidovecká předloha volebního zákona míří do ústavně-právního výboru
Zpět

Vládní i lidovecká předloha volebního zákona míří do ústavně-právního výboru

Přidáno 10. 3. 2021
Ilustrační foto
Český rozhlas Radiožurnál

Poslanci včera měli na programu jednání Sněmovny i vládní návrh volebního zákona, který má upravit volební pravidla podle mantinelů daných Ústavním soudem. Předloha putuje spolu se starším lidoveckým návrhem do ústavně-právního výboru, obě novely by pak měli poslanci projednat společně. Pokud by se zákonodárci na nových volebních pravidlech nedohodli, mohly by být říjnové volby v ohrožení. Jak krok vlády vnímá poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), který lidovecký návrh předložil již v listopadu 2019? To bylo předmětem rozhovoru Českého rozhlasu Radiožurnál.


Jak vy, pane Výborný, rozumíte tomu, že vládní strany přišly s vlastní novelou volebního zákona, co je podle vás k tomu vedlo a protahuje se tím přijetí výsledné podoby zákona nebo ne?

 
"Úplně tomu nerozumím, přijde mi to trochu malicherné, protože jste správně řekl na začátku, že ten nosič v tuto chvíli už od minulého čtvrtku máme na půdě ústavně-právního výboru a popravdě řečeno, řekněme si na rovinu, že ani to, co vláda dnes předložila, tak není výsledkem politické dohody, to je prostě výsledek práce Ministerstva vnitra a to, co si vláda odsouhlasila ještě trochu zvláštním způsobem, kdy nám posílá v návrhu dvě různé varianty a přitom ta jedna na základě těch politických jednání, která probíhají, tak už dnes je zjevné, že je mrtvá, skutečně vše směřuje k tomu, že zůstane těch 14 volebních krajů čili ano, je to podle mě nadbytečné, ale to klíčové, co teď stojí před námi politiky a teď mám na mysli tedy poslanecké kluby i senátorské kluby, protože my se musíme dohodnout i s horní komorou, tak je skutečně ta politická dohoda na tom věcném řešení. Věcném řešení, které se potom může vložit do toho návrhu lidoveckého, který jsem předložil už v listopadu 2019, nebo nakonec i do toho návrhu vládního, to je už věc spíše technická."

Pokud by se tedy strany dohodly na zachování krajů, byla by ta další otázka přepočítávání mandátů víceméně jasná, tedy Hareova metoda, kterou zmiňuje jak jedna verze vládní předlohy, tak předloha lidovecká?

"To si nemyslím, a je to teď předmět těch debat a rozhovorů na půdorysu politických stran tady ve sněmovně, protože těch variant je podstatně více, není to jen ta naše lidovecká, což je tento Hagenbach-Bischoff, který poměrně se snaží ctít ten poměrný systém, to znamená, počet odevzdaných hlasů odpovídá počtu získaných mandátů ve sněmovně, ale jsou tady i další varianty, ať už je to ta Hareova kvóta, kterou jste zmínil vy nebo Imperiho systém, jsou to trošku politologické debaty, ano, ale já myslím, že tady dojdeme k výsledku. Já jsem poměrně optimista, mám pocit, že si všichni poslanci bez ohledu na to, jestli opoziční nebo vládní uvědomují tu odpovědnost. Já bych naopak tedy spíš poprosil, abychom už ustali s tou debatou o počtu obvodů, protože ta je skutečně nadbytečná, nejsme v situaci, kdy bychom si mohli dovolit tady teď měsíc diskutovat s politology a ústavními právníky, co by to znamenalo. A v jedné věci s paní kolegyní nemohu souhlasit, ten systém je sice spravedlivý, jednoobvodový, ale určitě není transparentní, představa, že na kandidátce bude 200 poslanců a volič v Libereckém kraji bude hledat někde na 25. místě 1. kandidáta z Liberce, mě skutečně nevzbuzuje, ve mně nevzbuzuje důvěru, že by to byl skutečně přehledné pro voliče."

Ústavní soud sice zrušil dosavadní vysoké vstupní hranice pro koalice, ale poslanci chtějí v omezené míře nějakou sčítací klauzuli zachovat. Je jednak na tom, že vůbec se zachová nějaká klauzule a jednak na té výši shoda?

"Mohu určitě prozradit, že v tuto chvíli se zdá, že tady nebudou tři kvora, ale budou dvoulimitní, to znamená, nebudeme se bavit 7, 9, 11, ale pravděpodobně jen 7, 9, možná variantně 8, 11 %, ale nemyslím si, že toto by byla věc, na které by to havarovalo, dojdeme k dohodě."

 

kategorie Z médií