KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Odmítám, že by se tady měl vytvořit jakýsi systém samoděržaví, řekl v Událostech, komentářích Marek
Zpět

Odmítám, že by se tady měl vytvořit jakýsi systém samoděržaví, řekl v Událostech, komentářích Marek Výborný

Přidáno 5. 5. 2020
Ilustrační foto
Česká televize

Poslanec Marek Výborný zkritizoval chystanou novelu o ochraně veřejného zdraví, která měla za cíl posílit pravomoce ministra zdravotnictví. Odpoledne vláda nakonec přerušila její projednávání. Ministerstvo vnitra chce připravit návrh dalšího postupu přes novelu ústavního zákona o bezpečnosti. Musím razantně odmítnout to, že by se tady měl vytvořit jakýsi systém samoděržaví, kdy by jeden člověk měl takové pravomoce, že by de facto mohl jednoduše vypnout celou republiku," řekl v Událostech, komentářích Výborný. Podle něj vláda vytváří legislativní chaos.

Bývalý předseda lidovců ocenil přerušení projednávání tohoto zákona. „Ten zákon je zřejmě protiústavní. Vytváří tady nějaký systém, kdy by skutečně jeden člověk mohl rozhodovat o zavření obchodů, omezení svobod, těch základních svobod, které jsou deklarovány Ústavou a Listinou základních práv a svobod."

Podle Výborného se tady vytváří dojem, že by se touto novelou měl řešit stav po 17. květnu, kdy skončí nouzový stav. To je podle mě naprosto mylné. Ve sněmovně jsme jasně deklarovali, že pokud vláda přijde s jasným seznamem opatření, která jsou potřeba ještě udržet, abychom zvládli celou pandemii, a budou ta opatření jasně zdůvodněna, tak my jako sněmovna je podpoříme," komentoval Výborný.

Více zde.

kategorie Z médií