KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vláda při nákupu respirátorů naprosto zapomněla na české výrobce, řekl v debatě lídr koalice SPOLU n
Zpět

Vláda při nákupu respirátorů naprosto zapomněla na české výrobce, řekl v debatě lídr koalice SPOLU na Vysočině Vít Kaňkovský

Přidáno 16. 9. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Lídři z Vysočiny debatovali o zdravotnictví i o tom, jaké informace o stavu prezidenta zveřejňovat.  Řeč přišla i na jiná témata z programů jednotlivých stran, například na dostupnost zdravotní péče. Hostem předvolební debaty byla za koalici SPOLU Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

První část debaty se týkala aktuální situace s hospitalizací prezidenta Zemana, o jejíž důvodech Hrad neinformoval. „I pan prezident má právo na to, aby některá citlivá data nebyla zveřejňována. Nicméně mlčení Hradu o tom, jestli je to akutní, nebo jestli je to dlouhodobá záležitost, si myslím, že vnáší nejistotu. Veřejnost by měla znát alespoň základní informace,“ uvedl lidovecký poslanec Kaňkovský.

Dostupné zdravotnictví
Jedna z částí debaty se týkala dostupného zdravotnictví a nedostatku zubařů na Vysočině. Podle Kaňkovského nyní starostové místo škol či dopravní dostupnosti řeší právě chybějící zubaře. S nedostatkem personálu bojují i nemocnice. „Dostupné zdravotnictví znamená, že alespoň v těch dvojkových městech kolem pěti šesti tisíc obyvatel bude dětský lékař, aby matky s dětmi nemusely dojíždět do Brna, do Prahy, což je na Vysočině realita,“ uvedl.

Zástupci stran pak debatovali také o tom, jak vláda Andreje Babiše doposud zvládla covidovou pandemii. „V situaci, v jaké se nyní nacházíme, je až tragikomické, že pan premiér prohlašuje, že je naše republika v nejlepším období. Všichni bychom si samozřejmě přáli, aby byl covid za námi. Sám ale sdílím obavy, a to jak z pohledu lékaře, tak rodičů, kteří se bojí znovu uzavření škol. Je až bizarní, co náš premiér říká,“ uvedl Kaňkovský a zároveň připomněla, že testování žáků ve školách nebylo efektivní. „Na začátku školního roku se měly děti otestovat PCR testy. Podle záchytů lze nyní usoudit, že plošné testování žáků antigenními testy smysl nedává. Zaměřit bychom se měli na lokální ohniska, kde je třeba testovat kvalitními PCR testy,“ doplnil.

„V situaci, kdy jsme nejvíc potřebovali respirátory a roušky, tak vláda naprosto zapomněla na české výrobce. Neustále jsme sem jen valili materiál z Číny,“ řekl Kaňkovský.

Více zde. 

kategorie Z médií