KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Zpět

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

Přidáno 25. 2. 2021
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.


Nouzový stav v Česku platí od 5. října loňského roku. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky musí právní kutilství vlády skončit. Lidovci podle něj jednoznačně prosazují, aby vláda vyhlásila stav nouze na 30 dnů a řádně jej zdůvodnila. „Současný diskutabilní stav nouze, napadený žalobami, ať Sněmovna neprodlužuje!“ napsal. Stejný názor má i jeho předchůdce ve funkci Marek Výborný. „I v této katastrofální situaci je třeba ctít právo. Vyhlaste nový a dobře zdůvodněný nouzový stav. Nechtějte prodlužovat stávající, aktuálně již zrušený a ústavně značně pochybný. To je správný postup,“ apeloval na svém twitterovém účtu.

Více zde.

kategorie Z médií