KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vláda by mohla úřadovat dva týdny po ustanovení sněmovny, doufá Jurečka. „Pokud bude dobrá vůle“
Zpět

Vláda by mohla úřadovat dva týdny po ustanovení sněmovny, doufá Jurečka. „Pokud bude dobrá vůle“

Přidáno 6. 11. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Prezidentův záměr jmenovat premiérem České republiky předsedu ODS Petra Fialu ocenil šéf lidovců Marian Jurečka. Pokud by se postupovalo svižně, vláda by mohla vzniknout i dva týdny po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, uvedl. To v případě, že by prezident rychle jmenoval všechny navrhované členy kabinetu. Nic jiného mu podle Jurečky Ústava neukládá.

Prezident Miloš Zeman v pátek poprvé od své hospitalizace promluvil s médii. V rozhovoru pro Frekvenci 1 uvedl, že plánuje jmenovat premiérem lídra koalice SPOLU Petra Fialu (ODS). Marian Jurečka hodnotil jako pozitivní, že Zeman poskytl rozhovor, kvitoval ale také jeho obsah. „Za mě byl velmi smířlivý. Klíčové bylo, že pan prezident jasně deklaroval, že chce ústavní kroky udělat, a to poměrně rychle,“ řekl.

Podle Jurečky jak prezident, tak premiér Andrej Babiš (ANO) uznali, že ani neexistuje „matematická ani politická šance“, že by mohl dosluhující premiér sestavit nový vládní kabinet. „Oceňuji to, že to jak Andrej Babiš, tak Miloš Zeman takto řekli,“ řekl Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií