KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vít Kaňkovský v Partii k nedostatku zdravotnického personálu
Zpět

Vít Kaňkovský v Partii k nedostatku zdravotnického personálu

Přidáno 11. 2. 2019
Ilustrační foto
TV Prima

Kdo nás bude léčit a ošetřovat? V nemocnicích chybí lékaři a sestry, což je velký problém. Přitom populace stárne a lékařská péče bude potřeba mnohem víc. Kde na to stát vezme peníze, která opatření jsou účinná a která naopak čirý populismus?

V České republice chybí zhruba 2 000 zdravotních sestřiček. Jejich počet se hrozivě snižuje posledních 6 let. Více než 600 všeobecných sester v současnosti postrádají nemocnice v Praze, téměř 400 jich chybí na severu Moravy. Nemocnice jsou nuceny uzavírat lůžka, někdy i celá oddělení. Naposledy tak kvůli nedostatku personálu uzavřela v lednu interna v Trutnově. Dva roky je stejné oddělení uzavřeno v Rychnově nad Kněžnou, nebo v Náchodě. Důvodů, proč sestřičky z nemocnic odcházejí je samozřejmě víc. Tím hlavním je ale jejich mzda. Jejíž výše, tedy spíše níže, je v přímém rozporu s psychickou a také fyzickou náročností, která je s povoláním zdravotní sestry. Průměrná měsíční mzda zdravotní sestry je u nás 30 a půl tisíce měsíčně.

Jen pro srovnání, nástupní plat pokladní jednoho nejmenovaného nákupního řetězce je jen o 2 000 nižší. Naopak 35 tisíc nástupního platu řidičům tramvají a autobusů před časem ve své náborové kampani nabízel pražský Dopravní podnik.

"Mám tu výhodu, možná i nevýhodu v tom, že jsem zároveň politik a zároveň pracuju v nemocnici.Se sestrami i s dalším zdravotnickým personálem hovořím každý týden a problémů ohledně sestřiček je víc. Není to jenom o finančním ohodnocení, které je ale velmi důležité, aby byly konkurenceschopné nemocnice i s dalšími odvětvími v další republice, ale je to i o pracovních podmínkách.

Myslím si, že nějaká motivace ve smyslu výsluh a příspěvku na bydlení je správným krokem, to bych oceňoval a myslím si, že to je správně. Ale nemysleme si, že jenom tato opatření budou stačit k tomu, abychom ty nemocnice dokázali těmi sestrami saturovat. My máme problém generační, máme tam spoustu sestřiček, které jsou už dneska 45+. 50+ a je potřeba se dívat taky na náročnost práce zejména sestřiček, které pracují u lůžek. Jejich 12ti hodinové směny, kdy se starají opravdu o mnohem víc pacientů, než je běžné v zahraničí, na ně kladou velké  psychické i fyzické nároky. Přimlouval bych se za to, aby nemocnice měly k dispozici i finanční prostředky na zlepšení pracovního prostředí pro sestřičky. Chybí nám pomůcky na zvedání pacientů, nám chybí i některé další věci, které by ty sestřičky ocenily. To znamená je to komplex opatření a samozřejmě potom motivace mladých lidí k tomu, aby šli studovat zdravotní školy. To, si myslím, že je velmi důležité opatření a ten kredit těch zdravotních sester se ve společnosti bohužel trošičku ztratil a není to jejich vina, je to vina spíš společnosti," konstatoval v nedělní Partii poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský. 

Celý pořa je k dispozici ZDE

kategorie Z médií