KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Přesčasy řešme společně a koncepčně a neveďme zákopovou válku
Zpět

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Přesčasy řešme společně a koncepčně a neveďme zákopovou válku

Přidáno 15. 8. 2023
Ilustrační foto
Medical Tribune

Návrh skupiny poslanců na znovuzavedení další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví vzbudil u zdravotníků, a zejména pak ze strany odborů a České lékařské komory, obrovské vášně. Jaký byl skutečný záměr předkladatelů, co pozitivního návrh do zdravotnictví přináší a jak znějí odpovědi na nejčastější argumenty kritiků? Na to jsme se ptali hlavního předkladatele, lidoveckého poslance a předsedy poslaneckého výboru pro sociální politiku MUDr. Víta Kaňkovského.

Váš návrh kritici z řad lékařů a odborů vnímají jako legalizaci doposud nelegálního stavu a konzervaci neutěšených pracovních podmínek ve zdravotnictví. Co naopak pozitivního váš návrh zdravotníkům přináší?
Pohotovostní služby sloužím nepřetržitě více než 25 let a dobře si uvědomuji, jak jsou náročné. Velmi proto oceňuji všechny kolegyně a kolegy, kteří se do nich zapojují. A rozhodně mi není lhostejné, že přes některé pozitivní změny je stále objem přesčasů v českém zdravotnictví dlouhodobě neudržitelný. Nicméně náš návrh sice dává na přechodnou dobu možnost sloužit přesčasy nad dosud možných 416 hodin bez porušování zákona, ale na druhé straně nejde o povinnost – je to dobrovolný nástroj. A co chci zdůraznit, rozhodně z naší strany nejde o rezignaci na nutnost systémových změn! Navíc je to jen alternativa, stále zůstává i možnost nadále trvat na využití dohod o pracovní činnosti.

O to víc je špatně pochopitelné, že vedení České lékařské komory a lékařských odborů se snaží velmi manipulativní argumentací vyvolat dojem, že naším návrhem lékařům přidáváme přesčasy navíc, že budeme nutit zdravotníky k navýšení přesčasové práce. A forma, s jakou se vedení České lékařské komory k návrhu postavilo? Osočování, osobní urážky, až to skoro zavání profesním lynčem. Chápu jiný názor, ale proč taková nenávist? Přidávat žádné přesčasy přitom nikdo nechce a náš návrh nic takového neobsahuje. Tady je velmi paradoxní, že lékařské odbory i Česká lékařská komora mnoho let kritizují využívání dohod o pracovní činnosti pro pohotovostní služby a poukazují na to, že je to pro lékaře v řadě ohledů nevýhodný a protiprávní systém. A nyní zcela otáčejí a tvrdí, že to je vlastně ten nejlepší model vykazování přesčasů.

Přitom novelizace zákoníku práce sice nově přináší nárok na další dovolenou u dohod o pracovní činnosti, ale stále zůstává u dohod o pracovní činnosti více nevýhod než výhod oproti přesčasové práci u pracovní smlouvy, ať už jde o absenci zápočtu pro průměr na dovolenou, či další finanční znevýhodnění oproti přesčasu v rámci pracovní smlouvy. Proto jsme přesvědčeni, že dohodnout se na práci přesčas prostřednictvím běžící pracovní smlouvy přináší lékaři více jistoty než dohoda o pracovní činnosti. A co jsem zdůrazňoval už při projednávání, náš návrh dává velký prostor odborovým organizacím vyjednat další bonusy navíc k zákonem daným příplatkům.

Více zde.

kategorie Z médií