KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Lidé pobírající rentu by měli mít možnost chodit do práce
Zpět

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Lidé pobírající rentu by měli mít možnost chodit do práce

Přidáno 15. 3. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Vyřazení horníci v Moravskoslezském kraji dostávají po pracovním úrazu nebo nemoci z povolání tzv. rentu. Velmi snadno o ni mohou ale přijít - stačí, aby běžně onemocněli. Lidé, kterých se to týká, opakovaně pokoušeli oslovit politiky k řešení problému, avšak neúspěšně. Největším spojencem se jim stal Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který je v současné době předsedou výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. Ten v roce 2018 prosadil pár změn, které by měly pojišťovny vést ke sjednocení jejich praxe a zamezení principu odečítání nejvyšší minimální mzdy. 

,,V zákoně jsme udělali dvě změny. Jedna byla v roce 2018, kdy se tam připsalo slovo prvního, tedy prvního zaevidování. To znamená, pokud je ten člověk trvale zaevidovaný na Úřadu práce, tak se mu už pořád bude odečítat ta částka v ten první den registrace. Tedy když to bude třeba v roce 2015 částka 10 tisíc korun, tak se mu bude trvale odečítat 10 tisíc korun, i když to je dnes už vyšší číslo,” uvedl Kaňkovský.

Řeč byla také o druhé změně, kterou prosadil Kaňkovský. ,,Ta platí od poloviny roku 2020 tak, aby jim byla vždy odečítána ta aktuální částka. Tedy když si najdou práci, ale budou mít nižší výdělek, tak aby se jim neodečítala ta nejvyšší částka, kterou si byli kdysi schopni vydělat. Pojišťovny by to tako měly dělat. Lidé pobírající rentu by měli mít do budoucna možnost začlenit se do trhu práce,” dodal Kaňkovský.

Více zde. 

kategorie Z médií