KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Důchodová reforma nastaví stabilnější systém
Zpět

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Důchodová reforma nastaví stabilnější systém

Přidáno 9. 6. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima News

Předseda Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) debatoval v pořadu 360 na CNN Prima News. Tématem bylo jednání sněmovny o změnách v mimořádných valorizacích a předčasných důchodech. 

„Vláda se zhruba před měsícem zavázala, že v tomto volebním období provede důchodovou reformu a ta bude mít více kroků. Teď přistupujeme k malé změně, která reaguje na nespravedlnosti u předčasných důchodů. Známe příklady, kdy jeden člověk odešel do předčasného důchodu, ten druhý do klasického. A ten, který nastoupil do předčasného, tak má vyšší výměru za podobnou pozici. To je přece nespravedlnost, na kterou upozorňuje celá řada lidí a tento návrh na to reaguje," řekl Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), poslanec a předseda Výboru na sociální politiku.

„Samotná důchodová reforma by měla nastavit stabilnější důchodový systém. Máme v plánu ji představit na podzim. Bude se týkat lidí mého věku a mladších. Tam budou opatření, která budou pro mladší generaci atraktivní. Mezi nimi je možnost společného vyměřovacího základu pro manžele, což je velmi důležitý pro rodinný aspekt. Toto je první krok, který hasí některé problémy a nespravedlnosti, ke kterým došlo vzhledem k velké inflaci. Mělo by to být nastaveno tak, že se vyplatí, když někdo déle pracuje, měl by mít i vyšší důchod. Ty předčasné důchody samozřejmě musíme v tom systému mít, ale nemohou vlastně předskakovat ty klasicky nabité důchody. Když někdo prostě vydrží až do toho důchodového věku, měl by být na tom lépe," vysvětlil Kaňkovský.

Více zde.

kategorie Z médií