KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ve věci přijetí eura rozpor byl, nakonec jsme se ale dohodli, říká Jurečka o vyjednávání o vládě
Zpět

Ve věci přijetí eura rozpor byl, nakonec jsme se ale dohodli, říká Jurečka o vyjednávání o vládě

Přidáno 4. 11. 2021
Ilustrační foto
Český rozhlas

Nová česká vláda by měla mít 18 členů včetně premiéra. Nově by v ní měli zasednout ministři pro legislativu, Evropskou unii a pro vědu, výzkum a inovace. Po jednání to v úterý oznámil kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Bude nová vláda pracovat na přijetí eura? „Vstup do eurozóny za budoucí koaliční vlády není stihnutelný,“ řekl v ranním interview Radiožurnálu předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

S koaličními partnery jste o budoucí vládě jednali okolo 13 hodin. Na čem bylo nejsložitější se domluvit?
Nemohu říct, že by byla specifická oblast, na které bychom hledali shodu výjimečně dlouho. V první části jsme jednali o tom, jak dobře nastavit rozdělení poměru a sil ve vládě. Většinu jednání jsme procházeli programové kapitoly jednotlivých resortů. Tam jednání trvalo dlouho, protože jsme probrali víc než 14 kapitol.

V uplynulých týdnech se ukázalo, že jsou mezi koalicemi určité rozpory ve finanční oblasti a v přístupu k rozpočtu na příští rok. Zatímco ODS chtěla ušetřit 100 miliard korun oproti návrhu současné vlády, Starostové uváděli, že je schodek možné snížit maximálně o 60. Tam jste našli shodu?
Našli jsme shodu, zrovna oblast týkající se ministerstva financí byla probírána na začátku. Nebylo tam nic, co by výrazně prodlužovalo jednání. Procházeli jsme jednotlivé body, které nám nabraly naše pracovní týmy. Řešili jsme otázku formulační, parametrickou. Ani to nebylo tak, že bychom se tam zasekli na dvě hodiny, to ne.

Více zde. 

kategorie Z médií