Co se v českém zdravotnictví letos podařilo a co naopak ne?
„V letošním roce se podařilo mnoho důležitých věcí, jedním z příkladů je oblast prevence, kdy se spustil screeningový program rakoviny prostaty. V legislativním procesu v současnosti máme všech pět hlavních zákonů, a to například zákon o zdravotních službách nebo zákon o specifických zdravotních službách. Nemusí to vypadat jako obrovské kroky, ale jsou to zásadní kroky zlepšující celý český zdravotnický systém. Také spolupracujeme s Ústavem zdravotnických informací a statistik ČR, který vede naší datovou analytiku na zveřejňování dat a tvoří doporučené postupy,“ vysvětlil Pláteník.
„Bohužel některým zdravotním pojišťovnám stále hrozí ekonomické problémy v následujícím období. Kontrola výdajů a nákladů v českém zdravotnictví nadále představuje slabé místo, a to možná ještě pro dalších 5 až 10 let. Pokud se chceme dostat na úroveň skandinávských zemí, tak nás ještě čeká opravdu mnoho práce,“ dodal náměstek Václav Pláteník.
Ve stínu událostí na Slovensku vyvstává otázka, zda slovenští lékaři nebudou odcházet do ČR. Pokud by se lékaři tak rozhodli, dokáže český zdravotní trh lékaře přijmout?
„V ČR již několik tisíc slovenských lékařů pracuje, což je způsobeno i tím, že zde studovali a poté u nás také zůstali. Česká vláda ale rozhodně nebude jakýmkoliv způsobem lákat slovenské lékaře, aby přišli do Česka. Považovali bychom to za krajně neetické a doufáme, že slovenská vláda a lékaři budou schopni najít dohodu. Rád bych dodal, že během vyjednávání s Českou lékařskou komorou a odboráři několikrát padl názor, že by Slovensko pro nás mělo být vzorem v oblasti platů a odměňování. To se ale ukázalo jako mylné,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Pláteník.
Více zde.