S europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) jsme se v rozhovoru pro SM bavili o problematice armády, k níž má blízko, aktuálních geopolitických tématech, ale zajímalo nás také zapojení europoslance jako dobrovolníka do boje proti covidové pandemii na nemocniční jednotce.
Pane europoslanče, v roce 2020 jste prošel vojenským cvičením pro aktivní zálohy. Jak náročný byl pro Vás výcvik navíc ovlivněný koronavirovou pandemií?
Bylo to velmi náročné. Zabrat mi dala už fyzická příprava na výcvik. Chtěl jsem být ve formě, tak jsem se musel pořádně připravit a zabrat. Ve čtyřiceti letech to není už tak jednoduché, jak když je vám dvacet. Po výcviku jsem se vážil o 14 kilogramů méně. To je výsledek od příprav až po dokončení výcviku. Cítil jsem se ale pak skvěle, i když to byla dřina. Mladší kluci a holky vás motivují pořádně makat.
Jak důležitou roli podle Vás hrála armáda při zvládání pandemie a jak i z tohoto hlediska hodnotíte hlasy, které chtějí v kapitole obrany škrtat?
Roli armády hodnotím jako klíčovou. Nebýt naší armády, byli bychom v ještě větším průšvihu. Vojáci pomáhali v nemocnicích, při trasování, dodávkách atd. Můžeme na ně být právem pyšní.
V žádném případě se nesmí škrtat v rozpočtu obrany. Myslím, že s novou vládou tyhle hlasy nadobro odezněly. Dříve to prosazovali vehementně komunisté, kteří už vypadli naštěstí z Poslanecké sněmovny. Já se naopak domnívám, že se musí vojenský materiál modernizovat tak, abychom mohli konkurovat i okolním armádám v EU. Víme, že některé naše útvary patří k absolutní světové špičce. Mrzí mě, když vidím, jakou techniku občas musí používat, protože na novou nejsou peníze. To se musí postupně změnit.
Více zde.