KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií V první polovině vládnutí hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se kraj především snažil získat víc peněz
Zpět

V první polovině vládnutí hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se kraj především snažil získat víc peněz pro jižní Moravu. Řešil však i ničivé tornádo.

Přidáno 14. 11. 2022
Ilustrační foto
Mladá fronta DNES

Polovinu volebního období ve funkci jihomoravského hejtmana má za sebou Jan Grolich (KDU-ČSL). Včera totiž uplynuly přesně dva roky od chvíle, kdy se chopil vládnutí nad krajem. Za tu dobu musel kromě provozních věcí a vlastních plánů řešit hned i několik dosud nevídaných krizových situací, jako byla covidová pandemie, řádění tornáda nebo příchod desetitisíců ukrajinských uprchlíků kvůli ruské invazi.

Pokud vezmeme jeden jediný nejtěžší okamžik, byl to večer po tornádu, kdy jste vyjel přímo na místo?
Určitě. Byli jsme tam hodinu, dvě hodiny po tom, co se to stalo. Opravdu jsem si v tu chvíli myslel, že budeme řešit minimálně desítky, spíš stovky mrtvých. Je zázrak, že jich bylo jen šest. Když jsem v Moravské Nové Vsi viděl, jak je místo zdevastované, vůbec jsem si nedokázal představit, co s tím.

Na opravy poničeného majetku jste z krajského rozpočtu dali nejméně desítky milionů. S penězi souvisí i vaše snaha o změnu v přerozdělování daní krajům, aby jižní Morava získala víc. Teď je na tom v přepočtu na jednoho obyvatele nejhůř. Co jste pro to za dva roky udělali, kromě toho, že jste rozdali poloprázdné lahve vína poslancům, abyste je upozornili na její podfinancování ve srovnání s jinými kraji?
Poloprázdné flašky byly symbolika vůči poslancům, kteří o změně budou rozhodovat. Ale jinak to jsou hodiny a hodiny intenzivních jednání jak tady na kraji, tak s ostatními hejtmany. Byla ustanovená speciální komise. Teď už se to dostalo na úroveň hejtmanů. Ta práce nikdy vidět nebude, ale vždy když jsou nějaké závěry z jednání, které se musí zapracovat, děláme úpravy my jako Jihomoravský kraj. Návrhy, aby řešení bylo konsenzuálnější, jsme doteď přinášeli my. Blížíme se do finále, proto se občas objeví i jiný kraj s návrhem úprav, aby pro něj byla změna lepší, ale my jsme byli jednoznačně nositelem úprav a návrhů vedoucích ke konsenzu. Do konce roku ho musíme dosáhnout.

Vícez zde.

kategorie Z médií