KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií V plánu obnovy mi chybí „tah na budoucí branku“, říká šéf české delegace ve Výboru regionů
Zpět

V plánu obnovy mi chybí „tah na budoucí branku“, říká šéf české delegace ve Výboru regionů

Přidáno 23. 4. 2021
Ilustrační foto
Euractiv.cz

Bez programu REACT-EU by si Pardubický kraj nemohl dovolit stavbu pavilonu urgentních příjmů, říká v rozhovoru náměstek kraje Roman Línek. Konference o budoucnosti Evropy je podle něj velká příležitost bavit se o přenastavení kompetencí v rámci EU.

Roman Línek (KDU-ČSL) je náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za investice a kulturu, v letech 2000 až 2004 kraj vedl. Od vstupu České republiky do EU patří mezi členy Evropského výboru regionů, nyní je předsedou dvanáctičlenné české delegace.

Předseda Evropské rady Charles Michel nedávno na plénu Výboru regionů prohlásil, že do obnovy Evropy po pandemii je potřeba co nejvíce zapojit regiony, protože jejich lídři mají zkušenosti „z terénu“. Daří se to podle Vás v Česku? Jak silnou pozici kraje mají?

Musím začít bohužel tím, že například v rámci pandemie koronaviru se nám to moc nedaří. Přitom si myslím, že pozice regionů je u nás ze dvou důvodů silnější než v některých jiných zemích. Jednak je to v rámci krizových zákonů, kde je role hejtmanů jasně definovaná a nezastupitelná. A druhou věcí je, že kraje u nás zřizují více jak dvě třetiny akutního zdravotnictví. Přes tato fakta se ukazuje, že centrální vláda často dobře míněné návrhy regionů nebere vážně.

V Pardubickém kraji máme vlastní plán očkování, často jsme bohužel konfrontováni s nekoncepčním přístupem ze strany centrální úrovně. Nechám stranou, že se nám třikrát měnil ministr zdravotnictví, což myslím v Evropě nemá v době pandemie obdoby – je-li válka, generálové se nemění. Ten nekoncepční přístup komplikuje naše úkoly. Rádi bychom systémově jednali a cítili podporu vlády, aby to celé byla jedna velká stavebnice, která do sebe zapadá. K ideálu ale máme pořád daleko.

Doufám, že vláda, která vzejde z voleb, nebude brát regiony jako „nutné zlo“, ale jako partnery, se kterými dokáže vytvořit jednotný systém fungujícího servisu pro občany. Celkově si myslím, že se kraje v České republice dokázaly etablovat a velmi dobře fungují v krizovém řízení, ať už se jedná o pandemii, povodně, ptačí chřipku nebo nějaké jiné problémy.

Více zde.

kategorie Z médií