KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Už jsme přijali více uprchlíků než Německo. Pomoci má EU, říká ministr Jurečka (KDU-ČSL)
Zpět

Už jsme přijali více uprchlíků než Německo. Pomoci má EU, říká ministr Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 24. 3. 2022
Ilustrační foto
Seznam Zprávy

Vláda ve středu rozhoduje o pomoci lidem prchajícím před válkou z Ukrajiny. Těch už jsou v Česku stovky tisíc a jejich počet bude pravděpodobně dál stoupat. Kde všude stát pomůže? Hostem Ptám se já byl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

,,Vláda debatovala o výši solidárního příspěvku minulý týden. Byla shoda na 3 000 korunách za osobu a zastropovat to 9 tisíci korunami – to by měl být maximální příspěvek na tři osoby. Já vnímám apely, abychom to zvýšili. Slyšel jsem i žádosti až o 15 tisíc korun, na vládě budu ale dnes prosazovat až 12 tisíc korun a jsme připraveni v budoucnu ty parametry upravit. Chceme příspěvek nastavit tak, aby byl motivační pro domácnosti, ale pořád má být pro lidi motivací, že chtějí pomoci. Peníze nemohou být hlavní motivací," uvedl Jurečka. 

Řeč byla také o tom, jaké procento lidí a v jakém složení hledá v ČR úkryt. ,,Ta migrační krize se nedá srovnávat s tím, co bylo v letech 2015 a 2019, my jsme během dvou týdnů měli víc občanů přijatých z Ukrajiny než Německo za celý rok 2015. Je to jiné i strukturou, tam přicházeli spíše muži, k nám přichází 55 % dětí a 80 % žen. To bude znamenat i úplně jiné potřeby a finanční nároky," dodal Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií