KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Umožnit ženám dobrou péči o rodinu a pomoci otcům, aby se také mohli zapojit
Zpět

Umožnit ženám dobrou péči o rodinu a pomoci otcům, aby se také mohli zapojit

Přidáno 20. 7. 2021
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Svůj pohled na rodinnou politiku představují v dvojrozhovoru europoslankyně Michaela Šojdrová a europoslanec Alexandr Vondra. 

Evropská unie rodinnou politiku nechává v pravomoci členských států. Přinutila pandemie tento přístup EU nějak přehodnotit?
M.Š.: Myslím si, že formálně se na rozdělení kompetencí nic měnit nebude a ani by nemělo. Jako každá krize i tato pandemie přinesla novou zkušenost – strávili jsme v rodinách společně nezvykle mnoho času a vzájemně si mnohem více pomáhali. Anebo naopak rodiny prožívaly nepřirozeně dlouhé, násilné odloučení třeba od prarodičů. Řada rodin prošla nemocí a lidé ztratili své příbuzné. EU by si mohla uvědomit, že tím prvním místem, kde se učíme solidaritě, základní evropské hodnotě, je právě rodina. A tak i když i do budoucna si rodinnou politiku budou řídit a vytvářet členské státy, Unie by měla rodiny více respektovat a podporovat ve svých ostatních politikách. A. V.: O vliv pandemie v tomto případě nejde. Ta vyvolala diskusi o větší spolupráci v oblasti zdravotnictví, které – stejně jako rodinné záležitosti – zůstává převážně v kompetenci členských států, nikoli EU jako celku. Na druhé straně ale vidíme soustavný tlak, zejména ze strany levice v Evropském parlamentu, ale i některých eurokomisařů a členských států, si nové kompetence nejen v oblasti zdravotnictví, ale i sociálních a rodinných záležitostí přisvojovat, často nad rámec platných smluv. Děje se tak v debatách o genderových věcech a LGBT, o sociálních a kulturních právech, o diskriminaci a násilí i jinde. Covid teď používají jako záminku. Odstrašujícím případem je například nedávno schválená zpráva chorvatského socialisty Predraga Matiče o sexuálním a reprodukčním zdraví, která volá například po uzákonění práva na potrat v celé EU, zrušení výhrady ve svědomí či státním financování antikoncepce. Zpráva několikrát ve svém textu popírá základní biologii. Svůj vznik odůvodňovala „ohrožením reprodukčních práv během covidu“, kdy údajně v některých státech byly potraty, společně s jinými zákroky, odsunuty na druhou kolej z důvodu upřednostnění péče o covid pacienty.

Rozhovor byl publikován v Katolickém týdeníku, kterrý vyšel 20. července. 
Více zde.

kategorie Z médií