KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ukrajinci přijeli v neděli a v úterý už pracují. Integrace probíhá, popisuje europoslanec Zdechovský
Zpět

Ukrajinci přijeli v neděli a v úterý už pracují. Integrace probíhá, popisuje europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL)

Přidáno 23. 3. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Kapacity ubytování běženců z Ukrajiny narážejí v Česku na strop a podle vlády bude nutná pomoc EU. Jaká je pozice Česka při vyjednávání, když se dosud přijetí migrantů převážně bránilo? Pozvání k okomentování situace do Českého rozhlasu přijal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). 

Europoslanec v souvislosti s migrační vlnou v roce 2015 s odkazem na data FRONTEXu uvádí, že skutečných uprchlíků bylo 20 procent a u 80 procent šlo o migranty ekonomické. „Bylo tam hodně podvodů, deklarování příslušnosti k zemím, odkud ti lidé nepocházeli. Kupovaly se syrské pasy a obchodovalo se s lidmi. Byli tam do toho zavlečení pašeráci. Opravdu se tehdy hodně lhalo,“ upozorňuje Zdechovský.

U Ukrajinců je podle něj úplně jiná situace, protože lidé utíkají před válkou. „Tady není žádný problém. V neděli jsem se vrátil se skupinou 18 uprchlíků z Ukrajiny do Znojma. Ti lidé se ihned integrovali. Děti jdou do škol, ženy si vyřizují práci,“ popisuje.

Zdechovský připomíná, že v roce 2015 byli lidé často držení v uprchlických táborech. Dnes Ukrajinci nepřichází do uprchlických táborů, ale do rodin. „Spousta lidí v Česku nabídla své byty nebo prostory, kam Ukrajince ubytováváme, a tak budou automaticky integrováni. To v roce 2015 nebylo, a to nikde v Evropě. Vlastně i uprchlíci třeba ze Sýrie se do práce začleňovali poměrně dlouho. Trvalo to třeba tři až šest měsíců. Ukrajinci ale přišli v neděli a dnes už pracují,“ popisuje europoslanec Zdechovský.

Více zde. 

kategorie Z médií