KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ukrajinci neohrožují platy Čechů. Pro naše děti je ve školách dostatek míst, říká Jurečka (KDU-ČSL)
Zpět

Ukrajinci neohrožují platy Čechů. Pro naše děti je ve školách dostatek míst, říká Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 29. 4. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Ukrajinští uprchlíci, kteří přišli do Česka po vypuknutí ruské invaze do jejich domoviny, nejsou pro české pracující ohrožením. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj Ukrajinci na pracovním trhu nijak neohrozí platové poměry v Česku. Předseda lidovců ve vysílání zároveň ubezpečoval, že pro české děti bude míst ve školkách či školách i přes masivní příchod dětí z Ukrajiny stále dostatek.

Jurečka hájil vládní politiku směrem k uprchlíkům, kteří do Česka odešli před válkou na Ukrajině. Podle oficiálních dat jich už je přes 300 tisíc, z velké většiny jde o ženy a děti. Vicepremiér zmínil, že část z nich už se zapojila do pracovního procesu. „Dnes máme už 30 tisíc lidí, kteří přišli z Ukrajiny a už jsou na pracovním trhu,“ řekl v pořadu K věci šéf KDU-ČSL.

Úřady podle něj aktuálně oslovují přímo dospělé uprchlíky, aby zjistily, jaké mají vzdělání, pracovní zkušenosti a dovednosti. S těmito informacemi by mělo být jednodušší určit, do jaké sféry by mohli jít pracovat. Jurečka vysvětlil, že úřady tyto informace dnes získávají díky žádosti, kterou uprchlíci podávají, aby dosáhli na humanitární dávku.

Šéf resortu práce a sociálních věcí si je podle svých slov vědom, že část tuzemské populace má obavy, že nově příchozí uprchlíci naruší platové podmínky na pracovním trhu. Ubezpečuje ovšem, že k tomu nedojde. „Nemyslím si, že by tito lidé ohrožovali platové poměry českých pracujících,“ zmínil Jurečka.

Více zde. 

kategorie Z médií