KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Uhlí nahradíme plynem. Získáme ho z Německa, Rakouska i ze zemědělského odpadu, říká ministryně Hubá
Zpět

Uhlí nahradíme plynem. Získáme ho z Německa, Rakouska i ze zemědělského odpadu, říká ministryně Hubáčková (KDU-ČSL)

Přidáno 21. 4. 2022
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Z uhlí mělo za několik let přejít Česko na plyn. Plány však zkomplikovala válka na Ukrajině, a objevují se naopak úvahy o přechodném nahrazení plynu uhlím. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) však návrat k uhlí, byť dočasný, není správná cesta. Zejména kvůli ochraně ovzduší i boji s klimatickými změnami. „Původně jsme řešili jen odpoutání od uhlí, nyní k tomu přibyl i ruský plyn. Není ale nad čím váhat, směr je jasný. Fosilních paliv se chceme zbavit,“ říká v rozhovoru pro HN. Hubáčková zmiňuje, že by Česko mohlo plyn brát od sousedů i z bioplynových stanic, kde se získává plyn při rozkladu rostlinného materiálu zejména od zemědělců. Ministryně zároveň vysvětluje, proč kvůli kauze Bečva neodvolala šéfa České inspekce životního prostředí, i když ho před svým nástupem do funkce kritizovala.

Ve vládním prohlášení stojí, že kabinet by rád skončil s uhlím v roce 2033, ale to platí, jen pokud za něj bude náhrada. Jaké jsou vaše osobní ambice a jak proces ovlivní válka na Ukrajině?
Kdybyste se mě zeptali před ukrajinskou krizí, tak bych už tehdy řekla, že by to mělo být ještě dříve a náš resort byl na příklon k obnovitelným zdrojům energie připravený. Měli jsme vyjednanou podporu plynu a rozhodně jsme si byli jistější než dnes. Nyní musíme přehodnotit, jak se k cíli dostat. Nicméně rok 2033 je jasný, platí, nic na něm neměníme. Jak se ale vyvine dál situace, ve které už budeme nahrazovat nejen uhlí, ale i ruský plyn, je problém, který nyní musíme zvážit a řešit. Byli bychom i rádi, kdyby byl nakonec ústup od uhlí ještě rychlejší, ale to je nyní těžké předpovídat.

Že by válka na Ukrajině odklon odsunula, tedy nehrozí?
Spíše naopak, může to být ještě dříve. Je třeba se ještě rychleji odpoutat. Chceme-li být bezpeční a mít čím topit, musíme se rychle zbavit i závislosti na plynu z Ruska, který je nejen drahý, ale je i ohrožením naší bezpečnosti. Není nad čím váhat, směr je jasný. Fosilních paliv se chceme zbavit, ruského plynu také co nejdříve, důvod pro prodloužení termínu proto neexistuje.

Právě kvůli odpoutání se od ruského plynu se objevily i úvahy o prodloužení těžby uhlí. Že by uhlí dočasně výpadek plynu alespoň částečně nahradilo.
Podle názoru našeho resortu je to vyloučeno. Ale nerozhoduje jen ten náš.

Více zde. 

kategorie Z médií