KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Komentář Tomáše Zdechovského: Rodiče hlídající děti by měli mít plně hrazený plat
Zpět

Komentář Tomáše Zdechovského: Rodiče hlídající děti by měli mít plně hrazený plat

Přidáno 13. 3. 2020
Ilustrační foto
Forum24.cz

Počet nakažených koronavirem v Česku roste a ve středu 11. března večer bylo hlášeno již 91 případů onemocnění. Proto je dobře, že se přijala přísná opatření proti šíření této nebezpečné virové choroby. Je potřeba její nárůst maximálně ztížit. Zavřené zůstávají základní, střední a vysoké školy.

KDU-ČSL tato opatření podporuje a podle našeho názoru by měly být uzavřeny i umělecké a mateřské školy. Je tu však jeden problém: Malé děti nemohou zůstat bez dozoru a ne v každé rodině jsou k dispozici prarodiče, jimž se hlídání jako rizikové skupině ostatně ani nedoporučuje.

Podle zákona mají rodiče dětí mladších deseti let v případě uzavření školských zařízení nárok pobírat devět dnů (samoživitelé 16 dnů) tzv. ošetřovné, které činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Po skončení této doby mohou sice rodiče i nadále zůstat s dětmi doma, avšak už bez finanční náhrady.

Jsem toho názoru, že v těchto výjimečných případech by měli rodiče pobírat tuto dávku ve výši 100 % základního platu, a to po celou dobu, kdy musí se svými potomky zůstat doma. Tato situace je nařízená, děti reálně není potřeba ošetřovat – ke specifické situaci by se proto mělo přistupovat specificky.

Více zde.

kategorie Z médií