KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Zchlaďme už konečně hlavy u incidentů mezi Romy a Ukrajinci
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Zchlaďme už konečně hlavy u incidentů mezi Romy a Ukrajinci

Přidáno 3. 8. 2023
Ilustrační foto
Forum 24

NÁZOR / Česko stále patří k národnostně spíše homogennějším zemím. Pokud někdy v současnosti docházelo k nějakým třenicím, dělo se tak zpravidla mezi příslušníky většinové společnosti a některé z menšin.

Málokdo mohl ještě před pár měsíci tušit, že by zrovna českou společností mohly někdy hýbat střety dvou národnostních menšin mezi sebou. A právě to se bohužel stalo. Vedle bambilionu jiných problémů máme nyní co dělat s vyhrocenými vztahy mezi Romy a Ukrajinci.

Vzedmutí protiukrajinských nálad
Pokud někomu náhodou uniklo, co se vlastně děje, stručně bych zde připomněl dvě události: Při červnovém incidentu byl u brněnské přehrady ubodaný mladý člověk romského původu.

Kvůli původu údajného pachatele se zvláště mezi Romy vzedmula vlna protiukrajinských nálad a projevů namířených proti Ukrajincům. Při pietní akci u příležitosti uctění památky mladíka dav skandoval na adresu Ukrajinců „my je tady nechceme“.

V Pardubicích se zase v červenci odehrál incident mezi 15 Romy a třemi Ukrajinci. Jeden z romských účastníků konfliktu měl pořezaný obličej a musel na ošetření do nemocnice. O den později pak stovky Romů pořádaly demonstraci za svoji bezpečnost.

I na ní bohužel zaznívala také otevřeně nenávistná hesla hlásající, že zde Ukrajince nechtějí a ať jdou pryč z České republiky.

Více zde.

kategorie Z médií