KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Ukrajině pošleme do roka milion kusů munice. Reakci Ruska nečekám
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Ukrajině pošleme do roka milion kusů munice. Reakci Ruska nečekám

Přidáno 15. 5. 2023
Ilustrační foto
FORUM 24

Evropská unie se zavázala do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj osud Ukrajiny závisí z velké části na naší pomoci. Zdechovský zároveň připomněl, že sedmadvacítka už v březnu vyčlenila miliardu eur na kompenzace pro státy, které pošlou Ukrajině munici z vlastních skladů.

Jak konkrétně si Komise představuje pomoc Ukrajině?
Komise plánuje podpořit výrobu munice v členských zemích Evropské unie částkou 500 milionů eur, což je zhruba 11,8 miliardy korun. Dalších 500 milionů eur by měly dát členské státy. Peníze půjdou na modernizaci výroby a zastaralé munice, navyšování výroby v současných závodech či na vznik nových výrobních kapacit, ale také třeba na přeškolování zaměstnanců.

Evropská unie se zavázala do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice, a to nepůjde bez navýšení investic do zbrojní produkce. Osud Ukrajiny závisí z velké části na naší pomoci. Slovy klasika: kdo rychle dává, dvakrát dává. Unie už v březnu vyčlenila miliardu eur na kompenzace pro státy, které pošlou Ukrajině munici z vlastních skladů. Druhá miliarda půjde na společné nákupy munice. Ukrajina potřebuje munici co nejdřív.

Bude to stačit?
Na to je složité odpovědět, ale pokud budou mít Ukrajinci dostatek munice, tak mohou pomýšlet na zisk dalších území. Bez munice totiž svou zem neosvobodí, což si v Evropské unii skoro všichni uvědomujeme. Ta pomoc musí pokračovat a musíme zůstat s ukrajinským vedením v intenzivním kontaktu a naslouchat jim, co potřebují a co jim můžeme dodat. Velká Británie nyní poskytla Ukrajině střely Strom Shadow, které mohou doletět až na Krym. To už je opravdu pořádný kalibr, kterým mohou Rusům hodně zatopit.

Více zde.

kategorie Z médií