KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Trump je nevyzpytatelný jako Putin. Macron se mi líbí
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Trump je nevyzpytatelný jako Putin. Macron se mi líbí

Přidáno 26. 3. 2024
Ilustrační foto
SECURITY MAGAZÍN

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v rozhovoru pro SECURITY MAGAZÍN mimo jiné říká, že plánem vyslat francouzské vojáky na Ukrajinu prezident Macron trochu přestřelil, ale dodává: „Tenhle Macron se mi ale líbí, cítím u něj odhodlání postavit se Putinovi a pomáhat Ukrajině.“

Svým způsobem se v poslední době do čela podporovatelů Ukrajiny staví francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle Vašeho názoru představitelné, že budou na Ukrajině rozmístěny jednotky NATO? Co by mělo být jejich úkolem, a jak by mělo NATO reagovat na případné ruské útoky proti nim?

Francouzský prezident trochu přestřelil. Je to velmi riskantní krok, který neprobral s dalšími partnery v NATO. Tenhle Macron se mi ale líbí, cítím u něj odhodlání postavit se Putinovi a pomáhat Ukrajině, co to půjde. Stává se tahounem a lídrem v Evropě, což dříve nebylo.


Díky zmíněné české iniciativě by měla v horizontu několika měsíců Ukrajina obdržet alespoň část již dávno slíbené munice. Současně s tím je navyšována kapacita její výroby. Materiální podpory se ovšem dostává i Rusku - má Západ ještě nějaké nevyužité nástroje, aby Íránu a Severní Koreji spolupráci s Ruskem efektivně ztížil?

Pořád existují sankční balíčky, které mohou mířit plošněji na ruské hospodářství. Problém u nich je ten, že se obtížněji hledá shoda a pak se také vymáhá jejich dodržování. Máme celkem jasně zmapováno, které země a firmy obchází již trvající sankce, a to působí velmi špatně. Pořád ale nezapomínejme na to, že jak Evropa, tak USA mají díky svému postavení páky na spousty dalších zemí, kterým stačí pohrozit přerušením diplomatických a obchodních styků v případě intenzivnější spolupráce s Ruskem, a ony se stáhnou. I když zrovna Írán a Severní Koreu zajímat nebudou. Co se týče nevyužité munice, daří se nakupovat v zahraničí, protože sklady v EU jsou poměrně prázdné, proto se naplno roztáčí výroba v Evropě, abychom dál mohli podporovat Ukrajinu a zároveň doplnili chybějící zásoby.

Více zde.

kategorie Z médií