KOMENTÁŘ: „Kolik mladých životů bude ještě zmařeno kvůli problémům s duševním zdravím, než podnikneme rozhodné kroky?“ Představte si dítě vyrůstající ve světě, který se každý den mění pod nohama, kde včerejší jistota dnes již neexistuje. Pro takové dítě není hrozba duševní nemoci jen významná, je to strašidelný stín. Světová zdravotnická organizace varuje, že každý sedmý mladý člověk ve věku 10 až 19 let trpí duševní poruchou. Ta představuje 13 % všech zdravotních problémů, které tuto věkovou skupinu celosvětově postihují.
Duševní zdraví mladých lidí v Evropské unii (EU) je velkým problémem. Za chladnými statistikami se skrývají mladé životy, které drtí deprese a úzkosti. Sebevražda je nyní druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí v EU. Naše mládež také zdědila problematický svět, od klimatických změn až po COVID-19.
Během pandemie trpělo mnoho dětí a mladých lidí dlouhodobou izolací a nedostatkem kontaktů s učiteli a vrstevníky. Zažívali úzkostné stavy, psychické problémy a byli vystaveni stresujícímu domácímu prostředí, což mělo těžké následky na jejich motivaci a celkovou emocionální pohodu.
K tomuto problému však přispívají i tradiční problémy, jako je vyhoření a tlak po ukončení studia. Pozoruhodné je, že nová doba digitalizace je pro mládež škodlivá. Mladí lidé se potýkají s pocity osamělosti a společenskými očekáváními, která se snaží naplnit.
Více zde.