Dnes si stejně jako už poněkolikáté na konci listopadu připomínáme Červenou středu. Jedná se o den věnovaný lidem pronásledovaným za svoje náboženské přesvědčení, především (ale nejen) těm z řad křesťanů. Má původ v roce 2016 ve Velké Británii a o dva roky později začala být pravidelně připomínána i v Česku. Solidarita s trpícími je vyjadřovaná mimo jiné červeným nasvícením budov, jako jsou kostely, případně jiné významné stavby či památky. Barva světla má symbolizovat krev všech těch, kteří ve světě trpí pro svoji víru.
Odhaduje se, že více než 300 milionů křesťanů čelí na světě je pronásledování nebo žijí v zemi, kde jim hrozí nějaká forma perzekuce. Zde mluvíme pouze o křesťanech, pokud bychom započetli i příslušníky dalších náboženských skupin, bylo by číslo ještě podstatně vyšší.
Pronásledování křesťanů může mít různou formu. V afrických státech, jako je například Nigérie či obecně na Blízkém východě, má pronásledování i otevřeně násilnou podobu a někdy dokonce genocidní charakter, viz praktiky tzv. Islámského státu v Sýrii a Iráku.
V asijských zemích se zase útlak projevuje především diskriminačními zákony. V Latinské Americe je v některých státech náboženský život oklešťovaný zákony omezujícími činnost církve a jejích organizací. To je případ komunistické Kuby či Nikaragui, kde nyní čelí represím jezuitský řád. A třeba v Kolumbii představuje zase největší ohrožení pro místní křesťany činnost různých gangů.
Více zde.