KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Šíření dezinformací o koronaviru je selháním české vlády
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Šíření dezinformací o koronaviru je selháním české vlády

Přidáno 16. 3. 2021
Ilustrační foto
Drbna

Asi každému je jasné, že pro účinný boj s koronavirovým onemocněním zdaleka nestačí jen dobře promyšlená protiepidemická opatření. Neméně důležitá je dobrá informovanost veřejnosti a s tím spojená důvěra v opatření podniknutá v boji s nemocí. Při tom platí, že jak opatření, tak i dobře informovaná veřejnost, jsou především zodpovědností vlády. Jedná se z velké části o dvě spojené nádoby. Jakmile aspoň jedno z toho selže, je zaděláno na pořádný problém.

A jak se bohužel ukazuje, v Česku není problémem zdaleka jen neúčinnost opatření, ale také zjevně nedostatečná obeznámenost obyvatel se základními fakty týkajícími se covidu-19. Výsledky nedávného průzkumu agentury STEM zaměřeného na vnímání dezinformací kolem koronaviru u české veřejnosti o tom svědčí více než výmluvně. Šetření bylo sice provedené jen mezi online populací, ale v současné době už nejsou výsledky tolik zkreslené, protože v Česku využívá internet drtivá většina, více než 80 % lidí. Reprezentativnost výzkumu je tedy poměrně veliká.

Opravdu znepokojující zjištění

Mnohá zjištění v průzkumu jsou opravdu znepokojující. Zhruba 40 % lidí v Česku, kteří používají internet, věří ve větší míře různým fámám a konspiracím o epidemii koronavirového onemocnění. Nejvíce Češi podle zprávy STEM věří tomu, že virus byl uměle vyroben v laboratoři a že se epidemie záměrně využívá pro ovládání společnosti.

Většina lidí také nevěří vládě, což se projevuje např. tím, že 41 % respondentů má za to, že vláda úmyslně přehání rizika pandemie, aby mohla více kontrolovat občany. Za ještě více varující můžeme považovat pochybnosti části lidí o práci našeho zdravotnictví. Ty jsou zakořeněné u více než třetiny dotázaných. 36 % dotazované online veřejnosti podezírá nemocnice z toho, že přehánějí údaje o nemocných covid-19, aby získaly více prostředků.

Celkem 8,8 % lidí tvořili tzv. odmítající, kteří věří mnoha mýtům a konspiracím a odmítají základní opatření. Dále je pak zde asi nejnebezpečnější skupina asi 6 % lidí „sdílejících konspirace“, což jsou ti, kteří nejenže věří mnoha mýtům a konspiracím o covid-19, ale zároveň je aktivně sdílí online např. mailem nebo na sociálních sítích. Třetí problematickou skupinou jsou nedůvěřiví, jichž je 5 %. Tato skupina lidí sice nevěří mýtům a konspiracím, nicméně zároveň odmítá základní opatření.

Více zde.

kategorie Z médií