KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Sankce vůči Rusku jsou účinné asi ze sedmdesáti procent. Ty nové míří na
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Sankce vůči Rusku jsou účinné asi ze sedmdesáti procent. Ty nové míří na energetiku

Přidáno 24. 3. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

K aktuálním tématům probíraným na probíhajícím summitu Evropské Unie v Bruselu patří další pomoc Ukrajině či nové sankce proti Rusku. K obsahu jednání na tomto summitu se pro Český rozhlas vyjádřil europoslanec Tomáš Zdechovský, člen Evropské lidové strany.

„V současné době se diskutují balíčky sankcí mířících především na energetiku. Státy Evropské unie budou na podzim roku 2023 schopny nahradit palivo dodávané Rusy pro jaderné elektrárny a zvažuje se, že právě na jaderný program, který je stále poměrně velkým zdrojem financí pro Rusko, by se vydaly v současné době sankce. S odborníky se diskutuje, jak nastavit sankce, aby byly účinné a zároveň neohrozily bezpečnost elektráren,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Estonská premiérka Kallasová v Bruselu zmínila potřebu utěsnit mezery ve stávajících sankcích před tím, než se budou vyhlašovat další a má naprostou pravdu. Stávající sankce jsou účinné asi ze sedmdesáti procent a řada zemí je, ať úmyslně, či neúmyslně, nedodržuje. Je potřeba se zaměřit na některé konkrétní sankce a zamezit podvodům, jako je například dodávka hutnických materiálů z Ruska přes třetí země, které jsou pak deklarovány jako zboží pocházející z Indie nebo Turecka,“ dodal europoslanec Tomáš Zdechovský.

Více zde.
 

kategorie Z médií