KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Sankce vůči Íránu potřebují zpřísnit
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Sankce vůči Íránu potřebují zpřísnit

Přidáno 18. 1. 2023
Ilustrační foto
Rádio Zet

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se v rozhovoru pro Radio Zet vyjádřil k momentální situaci v Íránu a k řešení trestání ruských válečných zločinů páchaných na Ukrajině.

Tisíce lidí včera večer ve francouzském Štrasburku protestovaly proti popravám v Íránu, žádaly další sankce proti vládě v Teheránu a také zařazení íránských revolučních gard na unijní seznam teroristických organizací. Jak tohle téma máte v plánu na jednání otevřít?
Toto téma musíme otevřít, protože opravdu to, co se děje v Íránu, je vraždění všech opozičních lídrů a lidí, kteří jakýmkoliv způsobem vyjádřili protest proti současné vládě. Myslím si, že je potřeba o této situaci mluvit, a především jsem rád, že se objevuje i v českých médiích. Jsou zde totiž popravovány desítky dětí, které byly odsouzeny bez jakéhokoliv řádného soudu, a to například za hození kamenu po policistovi nebo za jiné věci, které by u nás byly řešeny formou domluvy, přestupku nebo pokuty. Tak za to jsou lidé v Íránu popravováni. I kvůli tomu je potřeba sankce vůči Íránu neskutečně zpřísnit.

Očekáváte, že debata o zřízení tribunálu, který by se zabýval ruskou invazí a zločiny páchanými během ruské invaze na Ukrajinu, bude téma na několik dní nebo to naopak bude krátká záležitost?
Zde panuje napříč Evropským parlamentem, mimo extrémistů, poměrně shoda. Myslím si, že tento návrh podpoří většina europoslanců, protože řada z nás mohla vidět nejenom videa a fotografie dokumentující válečné zločiny a výpovědi obětí přímo tady v Evropském parlamentu, ale někteří z nás jsme Ukrajinu, i opakovaně, navštívili a mohli jsme doopravdy vidět, jak ruská armáda bombarduje civilní cíle a vraždí nevinné lidi. Útok v Dněpru, si vyžádal přes 60 obětí, mezi kterými byli mladé zubařky, děti, kterým nebylo ani deset let nebo také mladí rodiče. O tomto útoku a dalších ruských zločinech musíme mluvit a musí být náležitě potrestány. Proto si myslím, že tato iniciativa Evropské komise bude mít plnou podporu Evropského parlamentu.

Více zde.
 

kategorie Z médií