KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Rusům bych zakázal cesty do Evropské unie. Musí zapomenout na krásné dov
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Rusům bych zakázal cesty do Evropské unie. Musí zapomenout na krásné dovolené

Přidáno 8. 9. 2022
Ilustrační foto
FORUM24

Z mého pohledu by plošné pozastavení vydávání víz ruským turistům byla nejlepší varianta. Prostě bych Rusům tyto cesty do zemí Evropské unie zavřel, říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví mimo jiné o tom, jak by mohl vypadat osmý balík protiruských sankcí, i o tom, jak na zdražení víz může Rusko reagovat.

Evropská komise navrhla zdražení víz pro Rusy a prodloužení čekací doby na jejich vydání. Nově by měly stát 80 místo dosavadních 35 eur a čekat na ně budou 15 dní místo deseti. Jak hodnotíte tento krok Evropské komise?
Je to mírný krok, jehož cílem je rychlé schválení státy Evropské unie. Osobně bych byl pro větší zpřísnění, jak finanční, tak i delší čekací doby, což zase ale nechtěly některé jiné státy. Obávám se však, že to občané Evropské unie budou považovat jako slabý krok Evropské komise, kterému se ruští turisté vysmějí.

Musíme si totiž uvědomit, že na dovolené do Evropy jezdí bohatší vyšší střední třída, která tiše souhlasí s politikou Kremlu. Videa opilých Rusů v turistických destinacích ještě více rozdráždí občany Evropské unie, kteří volají po razantnějších krocích.

Evropská unie vůči Rusku přijala už sedm balíků sankcí. Vy jste deníku FORUM 24 na konci července říkal, že sedmadvacítka „půjde na osmý, devátý, desátý a že sankce budou pokračovat, dokud válka poběží“. Jak to aktuálně vypadá? Jedná se o osmém balíku sankcí?
V kuloárech se o tom stále mluví, ale konkrétní návrhy jsem ještě nezaznamenal. Není se čemu divit, protože unie intenzivně řeší zajištění energií a jejich cen v celé Evropské unii, aby nebyly likvidační pro evropské občany. To je priorita, protože to podle zpráv vypadá, že Rusko začíná tahat ve válce s Ukrajinou za kratší konec, ale berme ty informace s rezervou. Konflikt nějakou dobu ještě potrvá.

kategorie Z médií