KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Rusko se nezastaví, Evropa zaspává
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Rusko se nezastaví, Evropa zaspává

Přidáno 16. 4. 2024
Ilustrační foto
Zdravotnický deník

Evropa si zatím nevzala zásadní ponaučení z ruské agrese na Ukrajině, která má potenciál přerůst i do zemí Evropské unie. Země Unie proto musí posílit svoji obranyschopnost bez závislosti na USA. Podle europoslance a kandidáta ve volbách do Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského se zatím stále nedaří nastartovat evropský obranný průmysl. Zdechovský (KDU-ČSL) to řekl na Eurodebatě Ekonomického deníku, České justice a Zdravotnického deníku s názvem „Budoucnost Evropy – agenda pro nový Evropský parlament a Evropskou komisi".

V USA se blíží prezidentské volby a po nich hrozí relativizace spojeneckých závazků ve vztahu k členským zemím Evropské unie v NATO. Zatím také nic nenaznačuje tomu, že by ruský prezident Putin hledal cestu k zastavení konfliktu a agrese na Ukrajině. Francouzský prezident Emmanuel Macron už připustil účast francouzské armády na území Ukrajiny. Co to všechno znamená pro Evropu? Podle europoslance Tomáše Zdechovského to jednoznačně ukazuje na potřebu posílení obranyschopnosti Evropy bez závislosti na USA.

„Rozhodně ano. Dva roky nám uběhly a my jsme výrazným způsobem neposílili obranný průmysl Evropy. Rozběh je strašně pomalý, firmám z obranného průmyslu dlouho trvá, než získají peníze od bank,“ řekl Zdechovský a poukázal na to, že bankovní domy si ve vnitřních pravidlech stanovily, že obranný průmysl je „nečistý“, tudíž jej nebudou podporovat.

„Jeden takový případ jsem zaznamenal a řešil jsem ho na Evropské komisi. Jedna banka, která tu působí, patřící mezi čtyři největší, odmítla financovat navýšení kapacity výroby určitého materiálu. Po měsících dlouhých jednání vedení banky řeklo, že tento druh výroby v České republice nebo na Slovensku podporovat nebudou. Přestože šlo o klíčovou výrobu. Nebylo to na výrobní linku nebo na novou budovu. Šlo o speciální zařízení, které mělo sloužit k tomu, aby se určitý zbrojní materiál mohl výrazným způsobem posunout vpřed,“ popsal Zdechovský konkrétní případ.

Více zde.

kategorie Z médií