KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Putin je šílenec, ale jaderné zbraně nepoužije. Důvody, proč nenapadne F
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Putin je šílenec, ale jaderné zbraně nepoužije. Důvody, proč nenapadne Finsko, jsou také logické

Přidáno 17. 5. 2022
Ilustrační foto
Čti doma

NATO by se mohlo rozrůst o Švédsko a Finsko. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg potvrdil, že pokud skandinávské země požádají o zrychlené řízení, bude jim vyhověno. Strach z Ruska je při pohledu na dění na Ukrajině logický. Podle Vladimira Putina jde ale o problém, který bude Moskva řešit. Nebo nebude muset, protože Turecko rozšíření Severoatlantické aliance neschválí?

Vstup Finska a Švédska do NATO - není to červený hadr na býka, bylo nutné postupovat takto rychle?
Od Finska, které sousedí s Ruskem, je to logický krok. Putin je agresor a patří do Haagu. Nikdo neví, co chystá. Zítra se probudí a bude hlásat, že Finsko a Švédsko jsou nacistické a že tam musí provést speciální operaci. Putin je nebezpečný šílenec, který navíc vlastní jaderné zbraně. Musíme v Evropě působit kompaktně. NATO je obranná aliance, která zaručuje bezpečí svým členům. Do konfliktu s NATO vstoupit určitě nechce, to by pro něj byla konečná.

Dá se čekat nějaká výraznější reakce Ruska?
Rusko bude křičet a vyhrožovat, ale to je asi tak všechno. Putin moc dobře ví, že Finsko by byl tvrdší protivník než Ukrajina. Finsko má už navíc vypracovaný plán pro případný útok ze strany Ruska.

Šelma zahnaná do kouta se může uchýlit k často nepředvídatelným a sebevražedným kouskům - jak moc je reálné, že Putin zahnaný do kouta použije jaderné zbraně? 
Myslím si, že by uvažoval nad jejich použitím, kdyby se Rusko ocitlo ve velké defenzivě, kdyby bylo zahnané do kouta. Putin ale musí vědět, že v případě použití jaderného arzenálu končí. To je prostě no go. Tohle by svět neskousl.

Více zde. 

kategorie Z médií