KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Proč nechce evropská levice transparentnější pravidla pro neziskovky?
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Proč nechce evropská levice transparentnější pravidla pro neziskovky?

Přidáno 17. 1. 2024
Ilustrační foto
Forum 24

NÁZOR / Nevládní organizace jsou důležitou součástí našeho veřejného života. Chrání demokracii, pomáhají potřebným a zajišťují odpovědnost veřejných institucí. Třetí země jako Katar, Írán, Rusko a Čína je však mohou snadno využívat k lobbování za své zájmy tím, že poskytují značné finanční prostředky na jejich činnost. A v současné době se jedná o zcela legální praxi. 

Orgány Evropské unie a odborníci nás již léta upozorňují, že v systému existuje mezera. Nevládní organizace, dokonce i ty, které dostávají peníze našich daňových poplatníků, nemají povinnost zveřejňovat financování ze třetích států nebo od megakorporací. 

Nevíme také, zda peníze EU nekončí v rukou teroristů. V Evropském parlamentu požadujeme, aby pro nevládní organizace platila stejná pravidla jako pro ostatní příjemce finančních prostředků EU. Žádáme o transparentnost. Nic víc. Nechápu, proč je diskuze o tom tak bouřlivá. Jde nám všem snad o to stejné. Nebo ne?

Více zde.

kategorie Z médií