KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Pomoc Ukrajincům na úkor českých občanů? Jde o nebezpečnou lež
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Pomoc Ukrajincům na úkor českých občanů? Jde o nebezpečnou lež

Přidáno 12. 12. 2022
Ilustrační foto
reflex.cz

Mezi českou veřejností se rozšířil nebezpečný mýtus, že česká pomoc lidem z Ukrajiny je na úkor podpory našich občanů. Ukázal to např. říjnový průzkum agentury STEM/MARK. 59 procent dotázaných lidí se určitě nebo spíše ztotožňovalo s názorem, že vláda pomáhá ukrajinským uprchlíkům na úkor vlastních občanů. Z toho 35 % respondentů se s tímto postojem ztotožňovalo určitě.

Takový postoj přitom nemá vůbec žádnou oporu v tvrdých datech. Jde o pouhý dojem, k jehož šíření napomáhají různí dezinformátoři. Reakce na tyto lži je trestuhodně slabá. Málo se to ví a někteří si to nechtějí připustit, ale mnohonásobně více peněz ze státního rozpočtu je adresované přímo našim občanům.

Velké pozdvižení vyvolal u části veřejnosti např. příspěvek 5000 korun vyplácených jako humanitární dávka přicházejícím uprchlíkům. Nárok na ni mají ti, kteří jsou bez peněz. Slouží k zabezpečení základních životních potřeb. Celkové náklady na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny činily od března do října přes 19 miliard korun. Při pohledu na veškeré výdaje státního rozpočtu, které činí na letošní rok více než dva biliony korun, je to jenom kapka v moři. Jedná se o necelé jedno procento z celkových výdajů.

Více zde.

kategorie Z médií