KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Nezájem vlády o naše zdravotníky je opravdu příšerný
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Nezájem vlády o naše zdravotníky je opravdu příšerný

Přidáno 8. 3. 2021
Ilustrační foto
drbna.cz

Lidé pracující ve zdravotnických profesích jsou pro společnost naprosto nepostradatelní a povolání zdravotníků se vždy těšilo mezi lidmi velké úctě. Nikoho proto asi nepřekvapí, že lékaři a zdravotní sestry se pravidelně umísťují na předních místech mezi profesemi vnímanými veřejností jako prestižní. Není pochyb o tom, že zvláště za současných okolností to platí dvojnásob. Právě oni jsou v první linii v boji proti šíření pandemie covid-19.
 

Na první pohled se také může zdát, že vedle prestiže povolání mají zdravotníci skvělé i finanční ohodnocení a nemají si vůbec na co stěžovat. Průměrný měsíční výdělek lékaře v akutní lůžkové péči měl podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky loni dosáhnout až 88 312 korun a u zdravotních sester 47 498 korun.

Čísla ve statistikách jsou jedna věc. Realita už tak růžová není. V první řadě je třeba si uvědomit, že aritmetický průměr neznamená totéž, co medián (střední hodnota). Není pochyb o tom, že většina lékařů pracujících u akutních lůžek na zmíněné částky nedosáhne. Průměr bývá obvykle zkreslený některými extrémně vysokými hodnotami.

A to není vše. Oficiální platy na základě tabulek jsou u obou zmíněných profesí podstatně nižší, než jsou uvedené průměry. Není od věci zmínit, že platy lékařů začínají u absolventů ve státních zařízeních podle tabulek někdy i na částce podstatně nižší - 36 670 Kč, tedy o něco výše, než je současná průměrná mzda, což není pro mnohé absolventy po dlouhých šesti letech náročného studia příliš motivující. Nejvyšší možná mzda, které je podle tabulky možné dosáhnout, je 67 640 Kč v té nejvyšší platové třídě po více než 32 letech praxe. Všeobecné sestry mají tabulkové platy vrazně nižší. Ve veřejných nemocnicích se tabulkové platy všeobecných sester phybují od 26 730 do 46 040 Kč v závislosti na zařazení do platové třídy a počtu odsloužených let.

Více zde.

kategorie Z médií