KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Nejde o žádný boj Evropského parlamentu proti Andreji Babišovi. On si ty
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Nejde o žádný boj Evropského parlamentu proti Andreji Babišovi. On si tyto pravidla kdysi sám schválil

Přidáno 10. 6. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Evropský parlament dnes jasnou většinou hlasů odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, podpořilo 505 europoslanců. Proti bylo 30 a hlasování se zdrželo 155. Hostem vysílání ČT24 byl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Myslím si, že je jednoznačné, že nejde zároveň pobírat peníze a zároveň o těchto penězích rozhodovat. A i o tom je tato rezoluce, která jednoznačně říká, že poslanci vyzývají všechny evropské instituce, aby postupovaly podle práva a podle toho, jaké nařízení si samy schválily. Mimochodem u tohoto schválení byl tehdy sám Andrej Babiš jako ministr financí, to je potřeba opakovat. Není to žádný boj Evropského parlamentu proti Andreji Babišovi. Tohle nařízení si Andrej Babiš jako ministr financí schválil. Jen to teď nechce dodržovat,“ uvedl ve Zdechovský.

Rezoluce ale není nijak právně závazná. „Evropská komise by měla dotáhnout ještě druhý audit a měla by se zabývat podněty Evropského parlamentu. Evropský parlament je jediná instituce, která má tu poslední a kontrolní možnost. Parlament využil své moci, kterou má na základě smluv. Poměrně jednoznačně tak nyní apeluje na Evropskou komisi, aby použila svou výkonnou moc a zastavila sporné dotace,“ vysvětlil europoslanec.

Více zde. 

kategorie Z médií